O stretnutí predstaviteľov príslušnej iránskej inštitúcie a ruskej firmy Atomstrojexport v metropole islamskej republiky informovala dnes rozhlasová stanica Khabar.
Príčinou meškania dokončenia projektu je spor o financie.
Iránska strana totiž poukázala od začiatku kalendárneho roka ruským partnerom namiesto dohodnutých 93 miliónov eur iba zlomok tejto sumy, konkrétne 14,8 milióna eur. Ruský jadrový priemysel na sklonku mája spochybnil preto celý projekt.
USA, ktoré podozrievajú Irán z úsilia o vývoj vlastnej atómovej bomby, sa vyslovili za ukončenie predmetnej rusko-iránskej spolupráce.
Moskva v júni ústami šéfa diplomacie Sergeja Lavrova potvrdila, že podporí nové sankcie proti Iránu, až keď Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) vyhlási, že vyčerpala všetky možnosti vyriešiť sporné otázky okolo iránskeho jadrového programu.
Bezpečnostná rada OSN schválila od decembra 2006 dva balíky sankcií proti Iránu, ktorými postupne zvýšila tlak na Teherán. Namiesto zastavenia obohacovania uránu však Irán tento program rýchlo rozšíril a tvrdí, že už je nezvratný.
Obohacovanie uránu je kľúčový proces v jadrovom programe, ktorým sa získava palivo pre jadrové reaktory, alebo - v prípade obohatenia na vysokú úroveň - materiál pre výrobu atómovej bomby.
MAAE tvrdí, že Teherán s ňou nedostatočne spolupracuje, následkom čoho nie je možné overiť, či je jeho jadrový program určený na civilné účely.
Rusko je jedným zo stálych členov BR a môže zablokovať prípadnú tretiu rezolúciu o sankciách