Teherán 1. júla (TASR) - Ostrej kritike podrobil dnes Irán vymenovanie britského expremiéra Tonyho Blaira za osobitného vyslanca tzv. blízkovýchodného kvarteta v úsilí o presadzovanie mieru medzi Izraelom a Palestínčanmi.
Hovorca teheránskeho ministerstva zahraničných vecí Muhammad Alí Hosejní na tlačovej konferencii v iránskej metropole vyhlásil, že britský politik nemá dobrý úsudok a nedisponuje dobrým kreditom v regióne. "Nie je to dobrá voľba, (T.Blair) nebude schopný pozitívne ovplyvniť dianie na Blízkom východe," dodal.
Tieto slová odzneli iba niekoľko dní po oznámení z 27. júna, že Tony Blair akceptoval ponuku štyroch subjektov tvoriacich spomínané kvarteto - OSN, EÚ, USA a Ruska.
Iránsky hovorca sa naopak pozitívne vyjadril o Blairovom nástupcovi v kresle britského premiéra Gordonovi Brownovi. Súčasne vyjadril nádej, že sa bilaterálne, britsko-iránske vzťahy za jeho vlády zlepšia.
Rozvoju britsko-iránskych vzťahov v ostatnom čase neprospeli ani aféra okolo 15 britských námorníkov zadržaných iránskymi orgánmi vo výsostných vodách krajiny, ani ocenenie britského literáta indického pôvodu Salmana Rushdieho, ktorého britská kráľovná Alžbeta II. povýšila do šľachtického stavu. Ide o muža, ku ktorého fyzickej likvidácii za údajné zhanobenie proroka Mohammeda v románe Satanské verše vyzval na sklonku 80. rokov XX. storočia medzičasom zosnulý iránsky ajatolláh Chomejní. Stálu platnosť fatwy uvalenej na spisovateľa potvrdil v tretej júnovej dekáde 2007 popredný iránsky duchovný Ahmad Chatámí.
Kredit Tonyho Blaira v regióne utrpel po tom, čo sa medzičasom bývalý predseda britskej vlády stal hlavným spojencom amerického prezidenta Georgea W. Busha vo vojnovom ťažení v Iraku.