Lisabon 30. júna (TASR) - Portugalský premiér José Sócrates si nemyslí, že by niektorá krajina Európskej únie ohrozila mandát daný na minulotýždňovom summite Európskej únie portugalskému predsedníctvu na vypracovanie novej zmluvy EÚ ako náhrade za zablokovanú ústavu. To bude úlohou medzivládnej konferencie, ktorú Portugalsko otvorí 23.-24. júla.
Šéf portugalského kabinetu tak dnes - deň pred tým, než Lisabon prevezme od Nemecka polročné predsedníctvo v EÚ - reagoval v portugalskej metropole pred bruselskými novinármi na obavy, ktoré sa objavili po tom, ako Poľsko avizovalo, že aj napriek summitovej dohode chce znovu otvoriť diskusiu o novej zmluve. Summit v Bruseli poznamenal silný odpor Varšavy proti návrhu zmluvy kvôli hlasovaciemu systému únie, ktorý by podľa Poľska znížil jeho vplyv. Poľsko navrhlo alternatívnu metódu, svojej požiadavky sa vzdalo po tom, čo dosiahlo niektoré ústupky.
Sócrates dnes zopakoval, že musí ísť o nedorozumenie, pretože v Bruseli súhlasili s dohodou predstavitelia všetkých členských krajín EÚ vrátane poľského prezidenta Lecha Kaczynského. Dosiahnutie dohody považuje za dôkaz politickej vôle v rámci celej únie a informácie prichádzajúce z Poľska mu preto podľa vlastných slov spánok nerušia.
"Neviem si predstaviť, že by niektorý členský štát ohrozil dosiahnutý kompromis. Napokon, všetkých 27 členských štátov na summite chcelo dohodu. Som presvedčený, že všetky členské krajiny chcú novú zmluvu, ktorá vyrieši inštitucionálne záležitosti," uviedol.
O akomkoľvek probléme, ktorý sa počas prípravy zmluvy objaví, sa podľa Sócratesa bude diskutovať, no treba mať na pamäti, že mandát daný Portugalsku je jasne definovaný. Predseda portugalskej vlády si nemyslí, že Poľsko bude ťažším partnerom než iné členské krajiny.
"Všetky krajiny majú právo diskutovať o témach dôležitých pre ich národné záujmy, ale Európska rada musí povedať nie, keď treba povedať nie," dodal Sócrates, ktorý považuje dosiahnutý kompromis za dobrý, neočakáva ťažkosti s Poľskom v ďalšej debate a verí, že nová zmluva sa schváli na októbrovom summite v Lisabone.
Rovnako ako zdôraznil štátny tajomník pre európske záležitosti Manuel Lobo Antunes pri štvrtkovej prezentácii priorít portugalského predsedníctva, aj Sócrates dal dnes jasne najavo, že Lisabon má - aj napriek francúzskemu nesúhlasu - v úmysle pokračovať v prístupových rokovaniach s Tureckom.
"Som si vedomý toho, že v EÚ sú rozličné názory na túto otázku, no musíme byť predovšetkým lojálni našim záväzkom. Verím, že všetci politici budú konať tak, aby EÚ nestratila imidž a dôveryhodnosť," vyhlásil Sócrates.
Každý návrh, ktorý položí na stôl ktorákoľvek členská krajina, bude podľa Sócratesa predmetom diskusie, no pri debate treba mať jednoznačne na pamäti prijaté záväzky. Dodržanie sľubov daných Turecku považuje premiér za dôležité vzhľadom na vzťahy únie s moslimským svetom, rovnako ako má dodržanie záväzkov EÚ voči krajinám západného Balkánu veľký význam pre stabilitu tohto regiónu.
Portugalsko si medzi svoje priority v oblasti zahraničnej politiky začlenilo aj posilnenie vzťahov Bruselu s Moskvou. Sócrates pripomenul, že po páde Berlínskeho múru bola prioritou stabilizácia v Európe a neskôr prijatie nových členských krajín do EÚ. To, čo sa zatiaľ dosiahnuť nepodarilo, je stabilný vzťah s Ruskom.
"Obe strany majú záujem o strategickú spoluprácu, ktorá je rovnako dôležitá pre úniu, ako aj pre Rusko. Rokovania treba viesť s pragmatizmom a zároveň s realizmom," myslí si portugalský premiér, podľa ktorého chce Lisabon prispieť k posilneniu spolupráce a nie k zvýšeniu napätia.
"Neočakávam, že na konci portugalského predsedníctva sa bude hovoriť o tom, že EÚ je raj, ale chcem, aby sa povedalo, že sme sa posunuli kúsok vpred," zhodnotil Sócrates svoje očakávania od portugalského šéfovania únii. Na čele EÚ bude Portugalsko stáť v poradí tretíkrát, keď v minulosti predsedalo únii v roku 1992 a 2000.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) juh