Tím inšpektorov, na čele ktorého stojí Olli Heinonen, skonštatoval, že reaktor v Jongbjone je stále v prevádzke, Heinonen však napriek tomu vyjadril s návštevou spokojnosť a spoluprácu s KĽDR označil za "vynikajúcu".
Inšpektori OSN navyše dosiahli "vzájomnú zhodu" so Severnou Kóreou o monitorovaní a overení zapečatenia jadrového reaktora v Jongbjone. Heinonen povedal, že jeho štvorčlenný tím, ktorý navštívil Jongbjon po prvý raz po piatich rokoch, navštívil všetky časti jadrového zariadenia, ktoré chcel. Spoluprácu s KĽDR označil za "vynikajúcu". Heinonen spresnil, že inšpektori navštívili "výrobňu paliva, rádiochemické laboratórium, závod na prepracovanie paliva, 50-megawattový reaktor vo výstavbe a 5-megawattový reaktor".
Na otázku, či sa MAAE podarilo dosiahnuť dohodu o počte zariadení, ktoré sa v rámci dohody odstavia, Heinonen povedal: "Myslím, že ich bude päť." Heinonenove slová citovala agentúra Kjódo. Podľa agentúry pôjde o odstavenie, zapečatenie a monitorovanie rovnakých piatich zariadení, ktoré uzavreli ešte pred vyhostením inšpektorov OSN.
Jadroví inšpektori vycestovali na osobnú obhliadku hlavného jadrového reaktora Severnej Kórey vo štvrtok v rámci prvej návštevy expertov MAAE od roku 2002. Šéf delegácie Heinonen predtým uviedol, že dostal od komunistickej vlády v Pchjongjangu povolenie navštíviť zariadenie v Jongbjone, no zároveň upozornil, že nepôjde o oficiálnu inšpekciu. Podľa neho si oficiálna prehliadka vyžaduje formálnu dohodu schválenú Radou guvernérov MAAE vo Viedni, v ktorej by bolo presne stanovené, akým spôsobom sa má inšpekcia objektu uskutočniť.
Jadrové zariadenie v Jongbjone, ktoré podľa expertov slúži na výrobu plutónia, tvorí hlavnú časť severokórejského jadrového zbrojného programu a jeho odstavenie v súlade s februárovou dohodou má byť prvým krokom k úplnému odzbrojeniu komunistického režimu. Na základe prelomovej dohody z februára tohto roku sa Pchjongjang zaviazal odstaviť a zapečatiť jadrový reaktor výmenou za pomoc medzinárodného spoločenstva a diplomatické ústupky. Inšpektorov OSN vykázali z krajiny v roku 2002, čo viedlo k medzinárodnej kríze, ktorá minulý rok vyvrcholila testom jadrovej zbrane.