Washington 29. júna (TASR) - Poľnohospodárstvo sa začalo v Južnej Amerike rozvíjať v rovnakom období, ako sa prvé farmárčenie objavilo v jeho kolíske - na Blízkom východe, ukazuje najnovší výskum amerických vedcov.
Bádatelia zistili, že už pred takmer 10.000 rokmi na území dnešného Peru pestovali tamojší obyvatelia tekvicu, píše dnešné vydanie odborného časopisu Science.
Tím na čele s antropológom Tomom D. Dillehayom z Vanderbiltovej univerzity v Nashville v americkom štáte Tennessee objavil v údolí Nanchoc v severnom Peru aj arašidy staré minimálne 7600 rokov a bavlnu spred 5500 rokov.
"Domnievame sa, že rozvoj poľnohospodárstva v údolí Nanchoc spustil kultúrne a sociálne zmeny, ktoré v období pred 4000-5500 rokmi postupne viedli k intenzifikačnému poľnohospodárstvu, upevneniu politickej sily a vzniku nových miest v Andách a pozdĺž pobrežia," oznámil Dillehay.
Najstarší dôkaz pestovania pšenice, jačmeňa a strukovín sa datuje do obdobia pred 10.000-12.000 rokmi v tzv. Úrodnom polmesiaci na Blízkom východe.
"Rastliny, ktoré sme našli v severnom Peru, nepochádzajú pôvodne z tejto oblasti, nevyskytujú sa tu totiž divo rastúce formy. Usudzujeme, že sa najprv udomácnili v nejakom inom regióne a neskôr ich na toto územie priniesli pravdepodobne obchodníci alebo pestovatelia plodín," oznámil Dillehay. Údolie Nanchoc leží v oblasti západných svahov Ánd.
Vedci objavili v Peru aj praveký maniok, hľuzy i zavlažovacie kanály a priestory, ktoré mohli slúžiť na skladovanie úrody.
Ďalšie rané poľnohospodárske kultúry sa vyvinuli v Číne, juhovýchodnej Ázii a na území dnešnej východnej časti Spojených štátov.
2 jh dem