Moskva 28. júna (TASR) - Rusko dnes iniciovalo urgentné zvolanie zmiešanej komisie pre riešenie gruzínsko-osetskej krízy, na ktorom by sa mali prerokovať najpálčivejšie otázky.
Veľvyslanec Jurij Popov, ruský spolupredseda grémia, už o návrhu podľa vlastných slov informoval svojich kolegov z Gruzínska, Severného i Južného Osetska, pričom z osetskej strany dostal už pozitívnu reakciu.
Ako uviedol ruský diplomat, medzi problémy súčasnosti patrí prerušenie zásobovania vodou, narušenie plynulosti dopravy, či zriadenie posilnených postov. Až vyriešenie týchto problematických otázok umožní návrat k rokovaniam o riešení v záujme ukončenia gruzínsko-osetského konfliktu.
V juhoosetskej krízovej zóne je však situácia medzičasom opäť mimoriadne vyhrotená. Rozhorčení Gruzínci tam zaútočili na post ruských mierových síl a pri nepovolenej stavbe komunikácie prinútili k ústupu ruské obrnené vozidlá. Z krízového regiónu prichádzajú navyše i správy o ojedinelej streľbe.
O možnostiach zlepšenia bilaterálnych rusko-gruzínskych vzťahov hovorili pri stretnutí v Petrohrade v prvej júnovej dekáde aj prezidenti oboch krajín, Vladimir Putin a Michail Saakašvili.
Hosť z Tbilisi deklaroval pri tejto príležitosti záujem na zrušení obmedzení v oblasti dvojstrannej obchodnej a hospodárskej spolupráce. Ruský prezident naznačil podmienenie ďalšieho posunu praktickými zmenami v bilaterálnych vzťahoch a ich celkovou atmosférou.
Vzťahy medzi oboma krajinami sa mimoriadne zhoršili po tom, ako ruská strana vlani zmrazila obchodné kontakty a obmedzila dopravné spojenie s Gruzínskom. Rusko sa s nevôľou pozerá na snahu svojho bývalého spojenca z čias Sovietskeho zväzu získať štatút plnoprávneho člena NATO.
Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jaap de Hoop Scheffer počas nedávnych rokovaní v Moskve zdôraznil, že vstup postsovietskej republiky do NATO nie je na programe dňa. Súčasne však poznamenal, že každá krajina si volí vlastnú cestu, ako chrániť demokraciu. Gruzínsko by všetky prekážky, ktoré v súčasnosti stoja pred ním v úsilí stať sa členom NATO, chcelo odstrániť do roku 2009. Otázka štatútov separatistického Abcházska a Južného Osetska, podporovaných Moskvou, však stále len čaká na vyriešenie.
6 3 20 le