Budapešť 28. júna (TASR) Existuje dôvodné podozrenie, že premiér Ferenc Gyurcsány môže byť priamo spojený s podvodmi s ľahkým vykurovacím olejom, ktoré sa diali po zmene režimu.
Domnieva sa to FIDESZ Maďarský občiansky zväz (FIDESZ). Politik FIDESZ Ervin Demeter dnes preto inicioval preverenie príslušných dokumentov nezávislou komisiou.
Podľa Demetera, ktorý je členom parlamentného výboru pre národnú bezpečnosť, terajší premiér v rokoch 1995 až 1997 bol členom dozornej rady a prostredníctvom svojej firmy aj vlastníkom v akciovej spoločnosti Fortus Rt. Tá sa dostala do zorného poľa polície a colného úradu v súvislosti s olejárskou kauzou.
Z tohto dôvodu FIDESZ inicioval, aby predsedníčka parlamentu Katalin Sziliová po konzultácii s predsedami výborov pre národnú bezpečnosť a hospodárstvo požiadala nezávislých expertov práva, vnútra, spravodlivosti a hospodárstva o preverenie obsahu príslušných dokumentov.
V zmysle správ, ktoré sa objavili v ostatných dňoch v médiách, je totiž zrejmé, že spisy bude preverovať komisia poverená vládou, lebo z dokumentov môže vysvitnúť jeho priama účasť, konštatoval Demeter. Dodal, že je možné zariadiť, aby nezávislá komisia bola oprávnená skúmať v súčasnosti utajené spisy.
Opozičný politik pripomenul mediálne informácie, podľa ktorých Celoštátne veliteľstvo colnej a pohraničnej stráže (VPOP) vyšetrovalo Fortus Rt. v rámci konania proti jednému z najväčších maďarských súkromných ropných spoločností ETL Rt. Podľa údajov VPOP v rokoch 1996-98 v mene spoločnosti Fortus dovážali do Maďarska významnú časť ťažkých vykurovacích olejov z rafinérie slovenského Slovnaftu a spoločnosť ETL zas importovala ľahké oleje.
V pozadí ETL našiel VPOP počas vyšetrovania spoločnú investičnú a výkonnú skupinu. ETL začali v roku 1998 stíhať pre podozrenie z viacerých trestných činov. Demeter spresnil, že Gyurcsány sa ku kauze viaže pochybným obchodom s nehnuteľnosťami, kde sídlil Fortus.
Hovorkyňa vlády Bernadett Budaiová vo vyhlásení poskytnutom TASR uvádza, že FIDESZ vytiahol opäť niečo, o čom už vysvitlo, že to nie je pravda, a že Gyurcsány nemá s kauzou nič spoločné. Kauzu Fortus Rt. už v roku 2003 dôkladne preverovali, pričom sa zistilo, že premiér je "z právneho, aj morálneho hľadiska čistý". Terajšia iniciatíva sa stáva jasnou vo svetle skutočnosti, že vláda práve dnes začína preverovať tie spisy, ktoré boli utajené v čase Orbánovej vlády.
Podľa Budaiovej rozdiel v prístupe Gyurcsányovej a Orbánovej vlády k olejárskym podvodom je v tom, že v tom čase neodôvodnene utajovali vyšetrovacie dokumenty, dokonca časť z nich fyzicky zlikvidovali, teraz však vláda preverí utajenie spisov, a tie, ktoré je možné, aj odtajní.
Hovorca VPOP Jenö Sipos pre Maďarskú tlačovú agentúru (MTI) dnes povedal, že počas vyšetrovania nezistilo žiadne protiprávne konanie, ktoré by bolo dôvodom na trestnémé stíhanie.
Minister bez kresla dohliadajúci na činnosť tajných služieb György Szilvásy zvolal na dnes prvú schôdzku komisie, ktorá má preveriť opodstatnenosť asi 80.000 strán dokumentov kauzy. Komisiu zostavili po piatkovom útoku na novinárku Irén Kármánovú v Budapešti. Kármánová, ktorá sa zaoberá touto najrozsiahlejšou sériou trestných činov po zmene režimu v Maďarsku dlhší čas, vyzvala na odtajnenie spisov už dávnejšie.