Praha 28. júna (TASR) Šesťdesiattriročný český spevák Václav Neckář, ktorého komunistická tajná polícia evidovala deväť rokov ako dôverníka s krycím menom Bacil, predsa len bude môcť vystúpiť na jubilejnom 20. ročníku festivalu v Trutnove. Organizátor rockového podujatia Open Air Music Martin Věchet pritom zvažoval, že kvôli novým informáciám o minulosti speváka pozvanie na 18. august zruší.
Věchet však pre denník Lidové noviny uviedol, že speváka požiada o vyjadrenie, za akých okolností bol k spolupráci s hyenami z tajnej bezpečnosti prinútený. Organizátor festivalu označil Neckářa za citlivého a hanblivého človeka a ocenil, že v správach o spevákovi sa neobjavilo, že by ho ŠtB platila. Koncert Neckářa sa však uskutoční iba vtedy, ak sa potvrdí, že spevák nikomu vedome neublížil.
ŠtB údajne chcela, aby Neckář donášal na Hanuša Bunzela, manažéra svojej hudobnej skupiny Bacily, a neskôr aj na svoju niekdajšiu spevácku kolegyňu Martu Kubišovú. Neckář mal s ŠtB v rokoch 1978-87 šestnásť stretnutí. Dve správy, ktoré tajnej polícii údajne sám poskytol, sa týkali Marty Kubišovej a osôb z jej najbližšieho okolia.
Pátranie novinárov v minulosti speváka ale prinieslo aj zistenie, že komunistická polícia na základe informácií od Neckářa nikoho trestne nestíhala.
Na obranu Václava Neckářa, ktorý s médiami nekomunikuje, v minulých dňoch vystúpil jeho brat Jan i najatý advokát. Kým spevákov brat odmietol, že by Václav s ŠtB skutočne deväť rokov spolupracoval, a obvinil médiá z hyenizmu, právnik pohrozil žalobami.
Ak by aj bolo pravdou, že umelec bol dôverníkom ŠtB, táto kategória podľa platného lustračného zákona neznamená spoluprácu s ŠtB.
Za ostatné roky sa v Česku objavili informácie o spolupráci s ŠtB viacerých spevákov a hercov. S ŠtB sa zaplietli napríklad speváci Jaromír Nohavica a Ondřej Hejma, či herec Jan Kanyza a Jiřina Bohdalová, ktorá však svoje meno dokázala súdne očistiť.
Pred časom sa dokonca ukázalo, že kontakty s ŠtB mal aj bývalý premiér Josef Tošovský, ktorý pre tajnú službu ako pracovník centrálnej banky pripravoval ekonomické analýzy. Tajná bezpečnosť sa v 80. rokoch intenzívne zaujímala aj o dnešného prezidenta Václava Klausa, ktorý sa jej znepáčil vedením príliš liberálnych ekonomických seminárov.
Kauza Václava Neckářa v Česku opäť oživila debatu o tom, že proces vyrovnávania sa s komunistickou minulosťou má veľké meškanie. Bádatelia z archívov, kde sú ešte kilometre neprebádaných spisov, naznačujú, že o prekvapenia núdza nebude. Skúmanie minulosti by sa malo zintenzívniť po vzniku Ústavu pre štúdium totalitných režimov, obdoby slovenského Ústavu pamäti národa, do konca tohto roku.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) ed