SOFIA 27. júna (SITA/AFP) - Bulharsko a Rumunsko v stredu prisľúbili, že budú pokračovať v reforme svojich systémov súdnictva a v boji proti korupcii. Európska komisia totiž vydala kritické správy o ich reformnom pokroku. "Názory prezentované v správe vnímame ako znak, že stále musíme vyriešiť množstvo problémov, no budeme sa snažiť o odstránenie slabých miest, aby sme dodržali naše záväzky," vyhlásil rumunský premiér Calin Tariceanu na tlačovej konferencii v Bukurešti.
Európska komisia v stredu v Bruseli zverejnila dve správy varujúce Bulharsko a Rumunsko, ktoré sú členmi EÚ od tohtoročného januára, aby zintenzívnili boj proti korupcii. Zároveň však rozhodla, že na nové členské krajiny zatiaľ neuvalí sankcie za nedodržanie reformných cieľov. Výkonný orgán Európskej únie v správe o dvoch bývalých postkomunistických štátoch uviedol, že dosiahli pokrok v oblasti reformy súdnictva, no musia vyvinúť cielené úsilie na zavedenie zmien do praxe. "Bulharsko bolo ubezpečené o svojom pokroku smerom k splneniu reformných cieľov," povedala bulharská ministerka pre európske záležitosti Gergana Grančarová novinárom v Sofii. "Netreba však mimoriadnu odvahu na to, aby sme si priznali, že stále zostávajú problémy, ktoré musíme vyriešiť. Je otázkou odvahy a politickej vôle urobiť tak čo najskôr."
Tariceanu vyhlásil, že správa komisie o Rumunsku je "korektná a kritická," a že opäť potvrdila, "že sme vstúpili do Európskej únie na základe našich vlastných meradiel a na základe dodržania záväzkov a zodpovednosti členského štátu." "Správa uznala prvé viditeľné výsledky uskutočnenej reformy súdnictva, čo nám dáva právo veriť, že naše úsilie sa vypláca," dodal rumunský premiér. Rumunský minister spravodlivosti Tudor Chiuariu v stredu prisľúbil "do októbra vypracovať akčný plán s konkrétnymi opatreniami smerom k náprave aspektov, ktoré Európska komisia označila za neuspokojivé."
Oba balkánske štáty bude komisia naďalej pozorne sledovať, aby predišla nedostatkom v oblasti reformy súdnictva, zabezpečenia správneho využitia prostriedkov z fondov EÚ a boja proti korupcii medzi vysokými štátnymi úradníkmi. Nedostatky v uskutočnení Bruselom požadovaných reforiem by mohli viesť k neuznávaniu rozhodnutí bulharských alebo rumunských súdov, či pozastaveniu dotácií do poľnohospodárstva.
Grančarová v stredu uviedla, že bulharská stredoľavá vláda "bude brať všetky závery a odporúčania správy veľmi vážne." "Správu komisie považujem za nástroj podpory pre dosiahnutie vyšších cieľov, ktoré sme si stanovili - moderný systém súdnictva, menej korupcie, väčšia bezpečnosť pre občanov," dodala.