NEW YORK 27. júna (SITA/AFP) - Blízkovýchodné mierové kvarteto v stredu vymenovalo Tonyho Blaira za svojho vyslanca pre Blízky východ. "Po vzájomných rokovaniach môže dnes kvarteto oznámiť menovanie Tonyho Blaira za svojho splnomocnenca," uvádza OSN, USA, EÚ a Rusko vo vyhlásení. Úlohou bývalého britského premiéra bude mobilizácia medzinárodnej pomoci Palestínčanom, vypracovanie plánov palestínskeho ekonomického rozvoja ako aj fungovanie palestínskych vládnych inštitúcií. Blair, ktorý v stredu rezignoval na post premiéra, sa po menovaní vzdal aj poslaneckého mandátu.
Podľa analytikov môže Blairovi pomôcť výrečnosť a šarmTony Blair bude musieť bojovať, aby sa zmenil postoj voči nemu v pozícii vyslanca kvarteta pre Blízky východ z dôvodu jeho jednostrannosti, aj keď jeho výrečnosť a šarm by mohli byť užitočné. Myslia si to analytici, ktorí reagujú na stredajšie vymenovanie bývalého britského premiéra na nový post. "Pochybujem, že môže byť úspešný," uviedla Rosemary Hollisová z analytického centra Chatham House v Londýne, podľa ktorej Blair bude musieť dosiahnuť, aby ho vnímali ako spravodlivého a čestného sprostredkovateľa.
"Je známy tým, že je príliš spojený s Bushovou administratívou, že nie je vnímaný ako nestranný. Pochybujem o tom, či dosiahne nejakú odlišnosť v súčasnej situácii," dodala Hollisová. Rozhodnutie bývalého premiéra pridať sa k Spojeným štátom v invázii Iraku v marci 2003 rozdelilo britskú verejnú mienku a odsúdil ho moslimský svet. Rovnako odmietol vyzvať na okamžité prímerie počas izraelského konfliktu s hnutím Hizballáh v Libanone ako aj odsúdiť neprimerané použitie zbraní židovským štátom.
Napriek tomu je Blair nepochybne oddaný hľadaniu trvalého riešenia izraelsko-palestínskej otázky. Ako veriaci človek sa tiež vyjadril, že chce budovať mosty medzi kresťanmi a moslimským svetom. Mnohí ocenili Blairove diplomatické a vyjednávacie schopnosti, keď dostal k rokovaciemu stolu katolíkov a protestantov v Severnom Írsku. "Má talent presviedčať," uviedol Alex Bingham z Centra pre zahraničnú politiku.
Janet Symesová, blízkovýchodná manažérka nadácie Kresťanská pomoc, vymenovanie Blaira takisto privítala. Podľa nej by mohol pokračovať v taktike, ktorú použil pri vyjednávaní o mierovej dohode v Severnom Írsku, kde rokoval so všetkými stranami. "Tony Blair musí byť pripravený rokovať so všetkými stranami tohto konfliktu, vrátane hnutia Hamás," povedala. "Prehliadanie by znamenalo ďalšie zlyhanie, ktorým sú poznačené doterajšie intervencie medzinárodného spoločenstva."
Podľa niektorých analytikov by aj Blairove blízke vzťahy s izraelským premiérom Ehudom Olmertom mohli byť výhodou, pretože izraelská podpora je nevyhnutná pre odštartovanie stagnujúceho mierového procesu. Bývalý britský veľvyslanec v Líbyi Oliver Milles sa však domnieva, že Blair bude ďalej vnímaný ako proizraelský. "Bol som naozaj šokovaný veľmi zjednodušeným pohľadom, že v podstate všetci zlí môžu byť spojení, či hovoríme o al-Kájde alebo Iráne, Hamáse alebo Hizballáhu, či teroristoch v Británii," uviedol pre rozhlasovú stanicu BBC.