Teherán 27. júna (TASR) - Iba v Teheráne podpálili pobúrení iránski motoristi v noci nadnes 12 čerpacích staníc a skandovali protivládne heslá. Tieto prejavy boli ich reakciou na zavedenie prídelového systému na benzín v krajine, ktorá je druhým najväčším producentom ropy v rámci kartelu OPEC.
V iránskom hlavnom meste, v ktorom došlo údajne aj k lúpežnému prepadnutiu istého supermarketu a jednej z bankových filiálok, alarmovali požiarnikov v celkove 21 prípadoch, zasahovať museli hasiči na 12 čerpacích staniciach.
Aj z iránskeho vidieka prišli správy o nepokojoch, ktoré vypukli po utorkovom večernom oznámení, že od polnoci bude benzín na prídel. Medzi motoristami, ktorí v krátkom čase vytvorili dlhé kolóny pred čerpacími stanicami a spôsobili hlavne v Teheráne dočasný dopravný chaos, pretože chceli stihnúť ešte natankovať, prípadne si urobiť zásoby pred zavedením obmedzení, došlo k početným konfliktom.
Cieľom zavedenia prídelového systému, ktorý ekonómovia považujú za nutný krok realizovaný však bez potrebnej precíznosti, je dostať pod kontrolu import paliva v obavách z možného sprísnenia sankcií OSN kvôli spornému jadrovému programu Teheránu.
Napriek obrovským zásobám ropy Irán trpí - kvôli slabým spracovateľským kapacitám - nedostatkom paliva a dovozom musí kryť asi 40 percent spotreby benzínu. Import veľmi zaťažuje štátnu pokladnicu, keďže sa palivo v plnom rozsahu, bez ohľadu na to, či je dovezené, alebo vyrobené doma, predáva za vysoko subvencované ceny. Aj po tohtoročnom zvýšení o 25 percent dosahuje cena benzínu v Iráne len 1000 rialov (asi tri Sk)/liter.
Irán denne produkuje 4,2 milióna barelov ropy, každý rok však dovezie benzín za 5-8 miliárd dolárov. V krajine sa doteraz podľa odhadov spotrebúvalo 73 miliónov litrov benzínu denne.
Na základe nových pravidiel každé súkromné auto dostane na mesiac 100 litrov benzínu. V prípade žiadosti o palivo nad kvótu je možné, že vláda bude účtovať trojnásobok, konečné rozhodnutie zvýšenej cene ešte neprijali.
Prvá fáza prídelového systému na benzín sa začala tento mesiac a týkala sa vládnych vozidiel, ktoré majú na mesiac kvótu 300 litrov.