Budapešť/Londýn 27. júna (TASR) Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány a jeho slovenský kolega Robert Fico sú prešpekulovaní politickí vykonávatelia, ktorí majú dobré obchodné kontakty. Píše o tom v analýze vplyvný britský hospodársky týždenník Economist , ktorú zverejnil maďarský hospodársky internetový portál vg.hu.
Podľa Economist na rozdiel od demokratizačných rokov dnes už nestoja na čele krajín východnej Európy charizmatickí vodcovia. Periodikum vyzdvihuje legendárnych politikov 90. rokov, napríklad Lecha Walesu alebo Václava Havla, a dodáva, že kým časť najvyšších štátnych činiteľov nie je dostatočne dynamická, zatiaľ napríklad predsedovia maďarskej a slovenskej vlády sa dokázali presadiť skôr v obchodnom svete, a málo pozornosti venujú obnove reforiem, alebo zahraničnej politike.
Economist považuje za výborných iba dvoch vodcov štátov. Vladimír Putin je síce mnohým nesympatický, ale slová ruského prezidenta každý pozorne sleduje. Estónsky premiér švédskeho pôvodu Toomas Hendrik Ilves zas vehementne presadzuje záujmy tejto exsovietskej republiky.
Ukrajinská politika sa zaoberá svojím vlastným vnútorným bojom, rumunský predseda vlády je postavený proti svojmu vlastnému kabinetu a česká hlava štátu nie je dostatočne otvorená názorom iných.
Politici formátu nemeckej Angely Merkelovej, alebo britského Gordona Browna svojím zjavom ešte viac zvýrazňujú prázdnotu východoeurópskej politiky, a nutnosť zmien. V tejto situácii však zdá sa - nie je veľká šanca na generačnú zmenu v regióne východnej Európy, konštatuje Economist.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) juh