BRUSEL 26. júna (SITA/AP) - Deväť nových členských krajín Európskej únie by sa do konca roka malo stať súčasťou schengenskej zóny napriek obavám niektorých starších členov EÚ z ohrozenia bezpečnosti, uviedol nemecký minister vnútra Wolfgang Schäuble v utorok. Česká republika, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Poľsko, Slovensko a Slovinsko by sa 31. decembra mali stať členmi tzv. schengenského priestoru, v ktorom sú zrušené colné a pasové kontroly na hraniciach medzi členskými štátmi. Vzdušné hranice deviatich krajín by mali byť otvorené od marca 2008.
Vstup do Schengenu má veľký symbolický význam pre nové členské krajiny únie, najmä pre postkomunistické štáty, ktoré považujú slobodu pohybu v rámci únie za jednu z hlavných slobôd, ktoré so sebou prináša členstvo v EÚ. "Neexistuje dôvod pre pochybnosti, že by niektorá z nových členských krajín nebola schopná do konca roka vstúpiť do Schengenu," povedal Schäuble novinárom týždeň pred koncom pôsobenia Nemecka ako predsedníckej krajiny EÚ. Rotujúce predsedníctvo únie od 1. júla 2007 prevezme Portugalsko.
Nemecký minister vnútra pripustil, že u niektorých z nádejných členov Schengenu stále pretrvávajú "individuálne problémy," ktoré musia vyriešiť, aby zjednotili svoje bezpečnostné a colné štandardy s pravidlami členov schengenského priestoru. Rakúsko, ktoré zdieľa dlhú hranicu s Českou republikou a Slovenskom, presadzovalo posunutie vstupu nových členských krajín z obavy, že tieto štáty nebudú na vstup do Schengenu pripravené. "Časový harmonogram i všetky podmienky vstupu ... budú dodržané," ubezpečil Schäuble. "Nemeckú políciu čaká reorganizácia. Na domácej pôde čakáme problémy, no ideme ďalej."
Cyprus, desiata nová členská krajina, ktorá vstúpila do EÚ v máji 2004, si vyžiadala odklad zrušenia niektorých hraničných kontrol.
Schengenský priestor je územie časti Európy, na ktorom môžu osoby prekračovať hranice zmluvných štátov bez toho, aby museli prejsť hraničnou kontrolou. Schengenská dohoda bola podpísaná 14. júna 1985 v Schengene v Luxembursku.