Praha 26. júna (TASR) Podpis českého prezidenta Václava Klausa, ktorý dnes pripojil k zákonu o vzniku Ústavu pre štúdium totalitných režimov, bol posledným predpokladom, aby v Česku ešte v tomto roku vznikla inštitúcia, ktorá bude obdobou slovenského Ústavu pamäti národa.
Nový ústav bude zhromažďovať, analyzovať a zverejňovať dokumenty z obdobia nacizmu a komunizmu, teda z rokov 1938-1989. Pod nový ústav bude patriť Archív bezpečnostných zložiek, teda prednovembrové archívy ŠtB, a archívy ministerstva obrany a rezortu spravodlivosti.
Ústav pre štúdium totalitných režimov bude existovať paralelne s terajším Úradom pre dokumentovanie a vyšetrovanie zločinov komunizmu (ÚDV), ktorý vznikol na začiatku 90. rokov ako samostatný útvar polície. Právomoc viesť vyšetrovanie bude mať aj naďalej iba ÚDV.
Vznik novej inštitúcie podporila v máji Poslanecká snemovňa a na začiatku júna aj Senát. Tvrdými kritikmi rodiacej sa inštitúcie sú ľavicoví poslanci a senátori, ktorí opakovane vyjadrili obavy, že nová ustanovizeň bude údajne pod politickou kontrolou pravice.
Ústav totiž bude riadiť a riaditeľa menovať sedemčlenná rada, členov ktorej zvolí Senát z nominácií Poslaneckej snemovne, prezidenta a bývalých odbojárov a politických väzňov. Členom rady sa nemôže stať nielen bývalý príslušník ŠtB či iných bezpečnostných zložiek minulého režimu, ale ani len radový KSČ, ba dokonca ani kandidát pre vstup do komunistickej strany.
Náklady sa fungovanie úradu sa odhadujú asi na 30 miliónov Kč ročne. Sídlom novej inštitúcie by sa mohla stať budova zrušeného ministerstva informatiky.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) juh