BRUSEL 26. júna (SITA/AP) - Turecko kritizuje snahy o zablokovanie jeho žiadosti o členstvo v Európskej únii a vyzvalo Brusel, aby postupoval podľa stanovených procedúr. Hlavný vyjednávač Turecka pri EÚ Ali Babacan vyhlásil, že nie je spokojný s aktivitami Francúzska smerujúcimi k zablokovaniu rozšírenia prístupových rokovaní o dôležité otázky hospodárskej a menovej politiky. "Nie sme spokojní s technickým ospravedlnením, ktorého sa nám dostalo," povedal Babacan reportérom po rokovaní s predstaviteľmi EÚ. "Veríme, že naše rokovania pokročia a že EÚ bude postupovať podľa stanoveného negociačného procesu." Babacan ďalej uviedol, že "pre obe strany je dôležité udržanie viery" v pokrok v prístupových rokovaniach. "Opačný výsledok by uškodil nielen Turecku, ale aj EÚ," dodal.
Nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier, ktorého krajina do konca júna predsedá Európskej únii, vyhlásil, že EÚ a Turecko začali v utorok opäť rokovať iba o dvoch negociačných kapitolách menšieho významu pre snahy Francúzska o spomalenie rokovaní. Obe strany súhlasili so začatím rokovaní o štatistike a finančnej kontrole, no Francúzsko zabránilo rozšíreniu rokovaní o dôležitejšiu kapitolu o hospodárskej a menovej politike. Turecko a EÚ v súčasnosti rokujú o kapitolách venovaných vede, výskumu a priemyselným otázkam. Steinmeier uviedol, že žiadosť Turecka o členstvo v EÚ a jeho možný vstup do 27-členného bloku je "v záujme celej Európy."
Eurokomisár pre rozšírenie Olli Rehn sa pokúsil zmierniť negatívny krok Francúzska tvrdením, že rokovania o štatistike a finančnej kontrole či audite "majú veľký význam pre členstvo v EÚ." Vyzval Turecko, v ktorom práve prebieha predvolebná kampaň, aby pokračovalo v politických a ekonomických reformách. "Tempo (prístupových rokovaní) je určené rýchlosťou a intenzitou reforiem v krajine," povedal Rehn.
Rokovania EÚ s Tureckom, ktoré sa po veľkom váhaní začali v októbri 2005, pokračujú pomaly. Doteraz boli otvorené rozhovory iba o dvoch z 35 negociačných kapitol, v ktorých musí Turecko implementovať legislatívu EÚ do svojho národného zákonodarstva. V decembri minulého roka sa lídri EÚ dohodli na čiastočnom pozastavení rokovaní na protest proti neochote Ankary otvoriť svoje prístavy obchodu s členskou krajinou EÚ Cyprom. Turecko neuznáva cyperskú vládu, čo negatívne ovplyvňuje prístupové rokovania medzi Bruselom a Ankarou.
Novozvolený francúzsky prezident Nicolas Sarkozy vyhlásil, že je proti žiadosti Turecka o členstvo v 27-člennom bloku. Francúzsko a Cyprus v posledných mesiacoch spolupracovali pri blokovaní a odďaľovaní pokroku v prístupových rokovaniach Ankary. Sarkozy uviedol, že pred členstvom Turecka v EÚ by dal prednosť Stredozemnej únii, ktorá by zahŕňala Turecko a ďalšie moslimské krajiny.