Stáročia platný systém voľby najvyššieho predstaviteľa katolíckej cirkvi zmenil v roku 1996 pápež Ján Pavol II. Zmena spočívala v tom, že na zvolenie pápeža stačila nadpolovičná väčšina hlasov, ak sa kardináli nevedeli dohodnúť ani po 33 alebo 34 kolách hlasovania, počas ktorých potreboval úspešný kandidát dvojtretinovú podporu.
Zrušenie reformy svojho predchodcu oznámil Benedikt XVI. v dnes zverejnenom krátkom dokumente Motu Proprio v latinčine, na ktorom je dátum 11. jún. Pápež v ňom vysvetľuje, že Ján Pavol II. dostal po vydaní dokumentu Universi Dominici Gregis o pravidlách konkláve v roku 1996 mnoho požiadaviek na návrat k predošlému systému.
Benedikta XVI. zvolili za pápeža 19. apríla 2005 na jednom z najkratších konkláve v modernej histórii - prvom a teraz aj poslednom konanom na základe zmenených pravidiel. Bývalého kardinála Josepha Ratzingera údajne podporilo v štvrtom kole hlasovania 84 z celkového počtu 115 kardinálov.
Analytici poukázali na to, že pôvodné dvojtretinové kritérium slúžilo ako podnet na kompromis alebo nájdenie nového kandidáta v prípade patovej situácie. Po zmene Jána Pavla II. by však väčšinová skupina kardinálov na konkláve mohla presadiť svojho kandidáta tak, že by jednoducho trvala na svojom, pokým by stačila nadpolovičná väčšina.
Dokument Motu Proprio je určitým prekvapením. Hlavná kritika hlasovacieho procesu sa doposiaľ sústredila na to, že z konkláve sú vylúčení kardináli starší ako 80 rokov. Benedikt XVI., ktorý oslávil 80. narodeniny v apríli, túto požiadavku zachoval.
Ján Pavol II. zaviedol jednoduchú väčšinu sčasti preto, aby sa zabránilo uviaznutiu hlasovania ako v 13. storočí, keď rokovania o voľbe nového pápeža trvali tri roky. Nahnevaní obyvatelia Viterba severne od Ríma, kde sa konkláve konalo, odstránili zo zasadacej miestnosti strechu a pohrozili obmedzením stravy pre kardinálov, ak sa nedohodnú.
V roku 1623 zomrelo osem kardinálov na maláriu počas konkláve, ktoré v Ríme uprostred leta trvalo 19 dní.