Dôvodom zmeny bol odmietavý postoj Francúzska, ktoré hrozilo, že bude vetovať otvorenie tejto dôležitej kapitoly. Nový francúzsky prezident Nicolas Sarkozy je známy svojím nesúhlasný postojom k členstvu Turecka v EÚ a jeho víťazstvo vo voľbách prináša pochybnosti do celého negociačného procesu s Ankarou. Sarkozy tvrdí, že Turecko nemá miesto v EÚ, a namiesto toho navrhuje vytvorenie tzv. Stredomorskej únie, v ktorej by Ankara zohrávala vedúcu úlohu. Turecko takýto návrh odmieta, pripomínajúc, že má štatút kandidátskej krajiny uchádzajúcej sa o plné členstvo v EÚ.
Hoci Ankara a EÚ podpísali Stabilizačnú a asociačnú dohodu ešte v roku 1963, prístupové rokovania sa začali až v októbri 2005. Zatiaľ sa uzavrela jedna kapitola - veda a výskum. Napriek tomu, že ide o najmenej problematickú kapitolu, už jej uzavretie bolo mimoriadne zložité vzhľadom na dlhotrvajúci nesúhlas Cypru. V marci došlo k otvoreniu kapitoly priemysel a podnikanie.
V decembri minulého roka EÚ rozhodla čiastočne zmraziť rokovania v ôsmich kapitolách, pretože Turecko nechce otvoriť svoje prístavy a letiská pre dopravu z Cypru. Ankara tvrdí, že tak urobí až vtedy, keď EÚ dodrží svoj prísľub a ukončí ekonomickú blokádu severnej - tureckej - časti Cypru.
Prístupové rozhovory s Ankarou sa začali v rovnakom termíne ako rokovania s Chorvátskom. Európska únia dnes otvorila v prístupových rokovaniach s Chorvátskom ďalších šesť kapitol. To má na rozdiel od štyroch kapitol Turecka k dnešnému dňu otvorených 12 kapitol, z ktorých sú dve predbežne uzavreté.
Ide o kapitoly finančné služby, finančná kontrola, štatistika, informačná spoločnosť a médiá, právo poskytovať služby, firemné právo.
Komisár pre rozšírenie Olli Rehn považuje otvorenie šiestich kapitol za prelom v rokovaniach a verí, že sa bude môcť aj v budúcnosti pokračovať v rokovaniach takouto rýchlosťou. Rehn zároveň vyzýva Záhreb na ekonomické reformy a reformy v oblasti justície.
EÚ začala prístupové rokovania s Chorvátskom v roku 2005 po tom, ako sa podarilo zadržať vojnového zločinca, generála Anteho Gotovinu. Okrem dnes otvorených šiestich kapitol sa doteraz otvorilo ďalších šesť z 35 negociačných kapitol, z čoho dve boli predbežne uzavreté.
Záhreb by chcel vstúpiť do EÚ v roku 2009. Podľa vyjadrenia nemeckého ministra zahraničných vecí Franka-Waltera Steinmeiera, ktorý dnešné rokovania viedol, je Chorvátsko na dobrej ceste smerom k EÚ, no zatiaľ je predčasné povedať, kedy sa stane jej členom.
Autor: zh