Budapešť 26. júna (TASR) Sekcia umenia Ministerstva kultúry SR písomne napomenula periodikum Új Szó, pretože jediný denník Maďarov žijúcich na Slovensku, vydávaný v Bratislave, v platenej reklame uviedol po maďarsky názvy slovenských obcí a miest, informoval dnes portál maďarskej štátnej televízie hirado.hu.
Podľa stanoviska rezortu v "oficiálnom styku" môžu byť totiž používané tieto názvy iba po slovensky, teda v úradnom štátnom jazyku.
Új Szó dnes podľa hirado-hu zverejnil stanovisko ministerstva a vyzdvihuje z nej časť, v ktorej rezort zdôrazňuje, že uplatnením ústavou zaručených menšinových práv nemôžu byť porušované práva väčšiny - teda, že práva menšín nemôžu ohrozovať územnú celistvosť krajiny a jej nezávislosť a nemôžu viesť k diskriminácii väčšinového obyvateľstva.
Vydavateľ denníka oslovil nemenovaného odborníka v tejto oblasti, podľa ktorého zákon o samosprávach nenariaďuje to, čo ministerstvo požaduje od periodika. Informácie v denníku totiž nie sú súčasťou oficiálneho styku a zákon o štátnom jazyku nenariaďuje, že v oficiálnom styku možno používať iba oficiálny názov mesta a obce.
Új Szó zverejnil aj názor iného experta z tejto oblasti, podľa ktorého menšiny na Slovensku majú ústavné právo na informácie v materinskom jazyku. Navyše, v SR neexistuje taká platná právna norma, ktorá by nariadila periodiku, ktoré v tomto prípade ani nie je štátnym, ale vychádza v rámci súkromného podnikania, aby uvádzalo názvy obcí iba v štátnom jazyku.
Maďarská tlačová agentúra MTI v tejto súvislosti pripomína, že krátko po zmene režimu v roku 1989 vypukla v SR tzv. jazyková a tabuľová vojna, ktorou sa direktívami používania názvov miest a obcí - tvrdšími ako v komunistickom režime - snažili obmedziť jazykové práva menšín. Napokon sa ich v terajšej forme podarilo zakotviť do zákona.
V predchádzajúcich dvoch volebných obdobiach, keď bola súčasťou vládnej koalície aj Strana maďarskej koalície (SMK), sa utíšili snahy namierené proti používaniu jazyka menšín. Súčasná slovenská vláda, ktorá nastúpila pred rokom, však už mala aj predtým pokusy o obmedzovanie práv menšín v tejto oblasti.
Pozorovatelia pripomínajú, že v čase jazykovej vojny bol koaličným partnerom Vladimíra Mečiara Ján Slota a teraz sú títo dvaja politici koaličnými partnermi Roberta Fica, píše MTI.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) dem