Washington 26. júna (TASR)- Európski vedci skúmajúci DNA neandertálca tvrdia, že by sa už mohol dať rekonštruovať kompletný genóm tohto prehistorického hominida - aj napriek poškodeniu DNA v priebehu vekov.
Takisto dúfajú v možnú rekonštrukciu genómu mamuta a jaskynného medveďa, informoval dnes vedecký tím Inštitútu Maxa Plancka pre výskum evolučnej antropológie v nemeckom Lipsku (MPIEA) na čele so Svantem Pääbom. Svoje závery bádatelia publikovali v odbornom vedeckom časopise The Proceedings of the National Academy of Sciences.
Človek neandertálsky - Homo neanderthalensis - bol pomenovaný podľa nemeckého náleziska Neandertal v povodí rieky Düssel, približne desať kilometrov východne od Düsseldorfu.
Už dlhé roky prebiehajú búrlivé diskusie o existencii príbuznosti medzi človekom moderného typu a neandertálcom. Niektorí bádatelia sa domnievajú, že neandertálcov jednoducho nahradili moderní ľudia raného typu.
Druhá skupina vedcov sa domnieva, že obidva typy sa mohli vzájomne krížiť. Domnienka, že neandertálec patrí do priamej vývojovej línie človeka, je však už dávno vyvrátená.
Zoradenie genómu neandertálca, ktorý žil na území Európy ešte pred 30.000 rokmi, by mohlo problematiku jeho príbuznosti s druhom Homo sapiens pomôcť objasniť. Genóm je súbor génov, ktoré tvoria dvojitú špirálu DNA, obsahujúcu informácie potrebné pre život.
Vo výskume neandertálca, jaskynného medveďa a mamuta sa prevažná väčšina tkaniva získala z mikroorganizmov, ktoré napadli tkanivá po uhynutí samotných jedincov.
"Vedci dokázali identifikovať genetickú informáciu DNA z pôvodných živočíchov. Takisto vyvinuli postupy, aby zabránili kontaminácii DNA pracovníkmi, ktorí s materiálom pracujú," oznámil Pääbo. "Vytvorenie kompletného genómu neandertálca je významným krokom vpred na poli antropológie," dodal.