Keď sa preto Fica na summite Vyšehradskej štvorky jedna poľská novinárka opýtala, či podporuje poľský boj za systém druhej odmocniny, premiér sa do nej pustil štýlom, akým sa púšťa do slovenských novinárov.
"Položili ste otázku, či Slovensko bude podporovať návrh druhej odmocniny. Táto tlačová konferencia je prenášaná v priamom prenose a televízny divák sa asi začne pozerať do televízneho programu, či je na matematickej konferencii, alebo na stretnutí premiérov vlád V4 a premiéra Portugalska," snažil sa byť Fico podľa Lidových novín vtipný a plynulo pokračoval, že EÚ by sa mala zaoberať dôležitejšími vecami než nejakým rozdeľovaním hlasov.
Jaroslawovi Kaczynskému, ktorý z rozdelenia hlasov v EÚ urobil otázku bytia a nebytia, to vtipné vôbec nepripadalo a tváril sa stále viac nahnevane. A na konci tlačovej konferencie vyhlásil, že takto s nim už nikto nikdy hovoriť nebude.
Ficova hovorkyňa Silvia Glendová neskôr tvrdila, že Fico inkriminované veci nikdy nepovedal a tak že ani žiaden spor nevznikol. Premiér Fico sa však podľa Lidových novín o niekoľko dní usvedčil celkom sám a dobrovoľne. Svoje tvrdenia totiž zopakoval priamo na bruselskom summite EÚ. Ani tu si nebral, pokiaľ išlo o Poľsko a jeho boj o "druhú odmocninu", servítky.
"Musíme o tom už prestať diskutovať, veď je to úplne frustrujúce, keby ste tam sedeli," povedal podľa Lidových novín priebehu rokovania Európskej rady s tým, že skutočnosť, že z poľských požiadaviek sa stala hlavná téma summitu, "považuje za nešťastné".
A aby sa to neplietlo, Fico dodal na adresu Poľska ešte ďalšiu neúctivú vetu niektoré veľké európske krajiny chceli počas summitu ukázať, že sú silnejšie než tie menšie.
Záverom komentára Lidové noviny vyjadrujú radosť, že postoj Česka bol iný než SR, a že premiér Mirek Topolánek sa severného suseda na summite zastal. "Ešte že sa Československo rozdelilo. Pretože nebyť toho, boli by Kaczynskí v Bruseli úplne sami. Takto im zostal aspoň Mirek Topolánek".
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) dem