Zatiaľ čo južnú Európu sužuje sucho a extrémne vysoké teploty, ktoré si vyžiadali najmenej 45 obetí, Britániu postihli silné dažde a záplavy. Horúčavy v Rumunsku v posledných dňoch zabili 29 ľudí, štyria zomreli v Grécku, traja v Albánsku, štyria v Taliansku a najmenej piati v Bosne, Chorvátsku a Turecku.
Záplavy v Británii
Najmenej tri obete na ľudských životoch a stovky evakuovaných si vyžiadali silné búrky a následné povodne v Británii a vo Walese. Na viacerých zaplavených cestných komunikáciách panuje dopravný chaos. V blízkosti mesta Hull na severe krajiny zahynul 28-ročný vodič, keď masy vody zachytili jeho auto. V regióne vyhlásili úrady stav ohrozenia.
V Sheffielde sa utopil 68-ročný muž, ktorý nastupoval do svojho auta, keď ho strhla dažďová voda. V tomto meste podobným spôsobom zahynul aj 13-ročný chlapec. V grófstvach Yorkshire a Lincolnshire museli úrady uzatvoriť viac ako 120 škôl. V prvom spomínanom museli stovky obyvateľov evakuovať.
V Sheffielde muselo približne 1000 obyvateľov opustiť svoje zaplavené obydlia a umiestnili ich do provizórnych ubytovaní, ako napríklad škôl. V niektorých častiach tu evakuovali ľudí za dramatických okolností pomocou vrtuľníkov.
Stavební inžinieri varujú, že hrádza Ulley v blízkosti Rotherhamu sa môže v dôsledku silných lejakov pretrhnúť. V tejto lokalite museli zatvoriť miestnu diaľnicu, nefunguje tu už ani vlaková doprava.
Poisťovacie spoločnosti odhadujú, že záplavy spôsobili škody za niekoľko miliónov eur. Odchádzajúci britský premiér Tony Blair označil situáciu za výnimočne vážnu a prisľúbil poškodeným pomoc.
Britský úrad životného prostredia už vydal 16 varovaní pred nebezpečnými povodňami a 102 štandardných varovaní. Podľa meteorológov môže v priebehu najbližších 24 hodín napadnúť viac zrážok ako za celý pondelok.
V palermskom Fiate sa pre teplo nepracuje
Talianski hasiči s podporou lietadiel zhadzujúcich vodu bojujú s viac ako tridsiatimi lesnými požiarmi na juhu krajiny, kde sa teploty vyšplhali na 45 stupňov Celzia. Ako informovali oficiálne miesta, boj s ohňom sa sústredil najmä na Sicíliu, kde požiar ďalej šíri južný vietor známy Sirocco. Vlna horúčav, ktorá sa má skončiť v stredu, za posledných niekoľko dní ničivo zasiahla ostrov, ako aj ďalšie oblasti v južnom Taliansku.
Najmenej traja starší ľudia zomreli v Taliansku v dôsledku horúčav. Podľa médií oheň poškodil domy pri sicílskom Palerme a došlo aj k elektrickým výpadkom. Podľa najväčšieho talianskeho združenia farmárov Coldiretti požiar od pondelka do utorka zničil na Sicílii asi tisíc hektárov pšenice, jačmeňa, ovsa. V Palerme namerali dnes až 37 stupňov Celzia. V miestnej automobilke Fiat vedenie závodu poslalo zamestnancov kvôli horúčavám domov.
Dvoch ľudí zadržali za založenie ohňa v lese pri Palerme, čo mestský prokurátor Francesco Messineo komentoval ako možnú súčasť mafiánskeho zámeru podpáliť lesy a potom ťažiť z ich opätovného vysádzania. Na ostrove, kde žije asi päť miliónov ľudí, došlo aj k výpadkom prúdu, čo spôsobilo chaos v doprave z dôvodu nefungovania semaforov.
Teplotný rekord v Grécku
Veľké horúčavy si dnes v Grécku vyžiadali ďalšie dve obete. Počet úmrtí v dôsledku počasia sa tým v Helénskej republike zvýšil od piatka na päť.Na ostrovnej Kréte zahynul v neznesiteľných teplách 17-ročný mladík. Ďalší dvaja obyvatelia tejto vyhľadávanej turistickej destinácie sa nachádzajú v kritickom stave v nemocnici v meste Iraklion. Informovalo o tom dnes grécke ministerstvo zdravotníctva.
V hlavnom meste Atény zomrel dnes na následky vysokých teplôt 64-ročný muž. Za posledných 24 hodín odpadlo na uliciach dovedna až 65 osôb. Horúčavy majú za následok aj 65 požiarov, ktoré vypukli najmä na juhu krajiny. V Aténach zaznamenali 44 stupňov.
V nedeľu namerali v Grécku teplotný rekord - 46 stupňov. Aby nedochádzalo k výpadkom elektriny, spôsobenej zvýšeným používaním klímy a ventilátorov zatvárajú verejné inštitúcie už napoludnie.
Teploty na Cypre tiež prekročili 40 stupňov a v pondelok si vyžiadali jednu obeť. Horúčavy, ktoré južnú Európu sužujú už niekoľko dní si vyžiadali najmenej 25 ľudských životov.
Bukurešť najhorúcejším mestom Európy
Ortuť teplomera sa v Rumunsku vyšplhala na 45 stupňov Celzia. Bukurešť tak bola v utorok najhorúcejším mestom Európy. V meste zriadili 30 stanov prvej pomoci a polícia rozdávala na uliciach vodu.
V priebehu týždňa na vysoké teploty - najmä na juhu Rumunska - zahynulo už 29 ľudí. Len počas dnešného dňa zaregistrovali úrady štyri obete horúčav, informovalo rumunské ministerstvo zdravotníctva.
Na juhu krajiny očakávajú, že v najbližších dňoch vystúpi teplomer až na 40 stupňov Celzia. Na stredu naplánoval premiér Calin Popescu-Tariceanu ďalšie zasadnutie krízového štábu.
Krajina trpí akútnym nedostatkom pitnej vody. Experti varujú, že ochladenie nie je zatiaľ v dohľadne.
Teplota v Bulharsku dosiahla v utorok 42 stupňov, pričom horúčavy si vyžiadali zatiaľ nešpecifikovaný počet obetí na životoch.
Juh Ruska postihlo podobné zlé počasie, pričom silná búrka pripravila o život štyroch ľudí.
Extrémne teploty sužujú niekoľko dní aj západnú časť Turecka, kde ľudia so zdravotnými problémami a tehotné ženy dostali niekoľko dní voľna. V Chorvátsku vystúpil teplomer na 39 stupňov, čo je doteraz najvyššia teplota zaznamenaná v júni.
Krupobitie v Rakúsku
Silné búrky a lokálne povodne zasiahli v pondelok neskoro večer a v noci nadnes rakúske spolkové krajiny Dolné Rakúsko a Salzbursko.Rozmary počasia si vyžiadali značné škody, ale nie obete či zranených. V šiestich dolnorakúskych okresoch bojovalo so živlom približne 350 hasičov. Dažďová voda tu zaplavila stovky pivníc a vietor vyvracal stromy, ktoré následne zatarasili cestné komunikácie.
Postihnutými boli najmä okresy Baden, Krems, Melk, St. Pölten, Lilienfeld a Tulln, informoval dnes hovorca dolnorakúskych požiarnikov Thomas Neuhauser.
V Maria Taferl v okrese Melk po údere blesku začal horieť rodinný dom. Obyvateľov sa podarilo zachrániť bez ujmy na zdraví.
Podobne silné búrky a krupobitie zasiahlo v pondelok podvečer rakúsku spolkovú krajinu Salzbursko. Krúpy veľkosti tenisových loptičiek zničili v Salzburgu športovú halu miestnej základnej školy. Niekoľko ciest zostalo po silných dažďoch nepriechodných. Požiarnici zaregistrovali desiatky výjazdov.
Silné búrky paralyzovali prevádzku letiska vo Frankfurte
Búrky a blesky spôsobili dnes dopravný chaos v Nemecku. Rozmary počasia si vyžiadali viacerých zranených.
Prevádzku medzinárodného letiska v nemeckom Frankfurte dnes paralyzovali búrky spojené s lejakmi a silným vetrom.
V priebehu pár hodín prevádzkovatelia zrušili osem príletov a deväť odletov. Ďalšie pravidelné linky mali v priemere meškanie približne hodinu, informovala hovorkyňa letiska v tomto hesenskom meste.
Ako spresnila, zamestnanci museli kvôli silnému vetru sprísniť bezpečnostné opatrenia týkajúce sa lietadiel odstavených na ploche, napríklad museli zväčšiť vzdialenosť medzi stojacimi lietadlami. Frankfurtské letisko, ktoré je najväčším v Nemecku, plánuje vybudovať v najbližšom období ďalšiu v poradí už štvrtú dráhu. V súčasnosti je prevádzka na maximálnej možnej kapacite.
Autor: zh