"Na začiatku vojny v Kosove v roku 1999 som povedal britskému parlamentu, že musíme konať, aby sme zachránili kosovský ľud," napísal britský premiér vo svojom liste. Blair, jeden z prvých západných lídrov, ktorý použil slovo nezávislosť v súvislosti s Kosovom, uviedol, že je "hrdý" na úlohu, ktorú jeho krajina zohrala "pri poskytnutí lepšej budúcnosti obyvateľom Kosova". "Od roku 1999 sme prešli dlhú cestu. Boli časy, keď sa zdalo, že cesta ďalej nebude ľahká. No stále sme v tom spolu."
Blair, ktorého popularita v Británii poklesla napríklad v súvislosti s účasťou Británie na vojne v Iraku, v stredu odstúpi a predá vodcovstvo Labouristickej strany do rúk Gordona Browna, ktorý ho nahradí aj na poste premiéra. "Môj nástupca je podobne ako ja odhodlaný dosiahnuť dobrý výsledok pre Kosovo a všetky kosovské komunity," vyhlásil Blair. "A je nám jasné, že toto je možné dosiahnuť jedine rýchlym posunom k nezávislosti pod medzinárodným dozorom", ako ho navrhuje vyslanec OSN pre Kosovo Martti Ahtisaari, dodal. Povedal, že Británia je naďalej "zaviazaná" vydaniu rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) na základe Ahtisaariho plánu napriek odporu Ruska voči akémukoľvek riešeniu, s ktorým nesúhlasí jeho spojenec Srbsko.
"Veľmi sa snažíme vyriešiť tieto citlivé otázky, trpezlivo, no neochvejne," vyhlásil Blair. "Obyvatelia Kosova však musia byť trpezliví. Chápem vašu frustráciu, no nikto by nemal násilie považovať za spôsob presadzovania svojich politických ambícií. Chcel by som vidieť, ako Kosovo a Srbsko spolupracujú a zmierujú sa. Chcel by som, aby sa obe krajiny stali členmi EÚ a Severoatlantickej aliancie (NATO)."
Po 78 dní trvajúcom leteckom zásahu NATO proti zvyškom bývalej Juhoslávie v roku 1999 s cieľom zastaviť tvrdé zákroky srbských jednotiek proti etnickým Albáncom boli do oblasti vyslané tisícky príslušníkov britských mierových jednotiek.