Sedem astronautov z raketoplánu Atlantis sav sobotu odpoludnia konečne mohlo privítať s rodinami a priateľmi potom, čo Atlantis ukončil dvojtýždňovú misiu hladkým pristátím v Mohavskej púštiv Kalifornii.
HOUSTON. Šťastná z návratu je predovšetkým Sunita „Sunni“ Williamsová, ktorá na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) strávila viac ako šesť mesiacov. „Na tú zemskú príťažlivosť si človek musí chvíľku zvykať,“ povedala Williamsová len niekoľko okamihov potom, čo s ostatnými z posádky vystúpila z lietadla NASA, ktoré ich z Kalifornie prepravilo do Texasu. Williamsová vytvorila nový rekord v dĺžke pobytu ženy vo vesmíre v rámci jednej misie a zároveň počas nej stihla prekonať svoje predchodkyne v počte výstupov do vesmíru.
Návrat sedemčlennej posádky Atlantisu sa oneskoril o jeden deň. Zlé počasie zabránilo raketoplánu pristáť vo štvrtok a v piatok na Floride. NASA sa nakoniec rozhodla nechať raketoplán pristáť na záložnej dráhe v Kalifornii. Atlantis tu pristál v piatok o 21.49 SELČ. Nútené presmerovanie pristátia bude stáť 1,7 milióna dolárov, pretože raketoplán teraz bude potrebné presunúť z Kalifornie do Kennedyho vesmírneho strediska na Floride na „chrbte“ obrieho lietadla typu jumbo.
Úspech tejto misie pomohol americkému Národnému úradu pre letectvo a vesmír (NASA) zlepšiť profil po sérii problémov, medzi nimi v tomto roku nechýbal ani bizarný ľúbostný trojuholník medzi astronautmi zahrňujúci pokus o únos.
Počas svojej misie dopravil Atlantis na ISS nové vybavenie a nového astronauta. Clay Anderson vystriedal Sunitu Williamsovú a s ruskými kozmonautmi Fjodorom Jurčichinom a Olegom Kotovom na ISS strávi nasledujúce štyri mesiace. Na ISS posádka Atlantisu nainštalovala nový nosník, rozbalila dva solárne panely a aktivovala otočný kĺb, ktorý im umožňuje otáčať sa za Slnkom.
Vrásky na čele spôsobila vedeniu NASA porucha počítačov, ktoré na ISS riadi životne dôležité systémy vrátane produkcie kyslíka a orientácie stanice.
Činitelia NASA pripustili, že by porucha v krajnom prípade mohla znamenať i evakuáciu ISS, ale problém sa nakoniec podarilo odstrániť. Atlantis odštartoval k ISS 8. júna. K pôvodne jedenásťdňovej misii pripojila NASA dva dni na opravu tepelného štítu, ktorého časť sa odchýlila pri štarte. Počas tohto roku chce NASA vypraviť raketoplán do vesmíru ešte trikrát.