Praha 25. júna (TASR) Mestský súd v Prahe zrušil dnes rozsudok československého Národného súdu z roku 1947, ktorý vtedy v neprítomnosti potrestal slávneho podnikateľa Jana Antonína Baťu 15 rokmi väzenia iba za to, že sa verejne neprihlásil k protinacistickému odboju. Prípad sa tak vracia na úroveň štátneho zastupiteľstva na došetrenie.
Súd svoje rozhodnutie podoprel tým, že existujú nové skutočnosti, ktoré pred 60 rokmi neboli známe. Napríklad, že Baťa podporoval československý exil a odboj finančne. Svojho strýka, ktorý zomrel v roku 1965 v Brazílii, dnes pred českým súdom obhajoval aj 92-ročný Tomáš Baťa.
O zvrat kauzy a odstránenie tieňa podozrenia z kolaborácie sa slávny obuvnícky rod snaží už roky. V roku 1994 sa prípadom zaoberal dokonca český Najvyšší súd, ale žiadosti o obnovu procesu nevyhovel.
Nové skutočnosti o prípade nasvedčujú tomu, že v roku 1947 súd rozhodoval pod tlakom, aby štát mohol továrne na obuv získať bez náhrady.
Jan Antonín Baťa osobne viedol svetoznámu československú obuvnícku firmu v rokoch 1932-39. Potom utiekol do USA a ďalej do Brazílie, kde zakladal továrne aj nové obuvnícke mestá.
Niektoré české médiá v minulosti poukázali aj na to, že na krivom obvinení a nespravodlivom odsúdení J.A. Baťu mohol mať záujem aj prezident Eduard Beneš. A to napriek tomu, že Benešom vedenú exilovú vládu Baťa počas vojny štedro sponzoroval. Medzi Baťom a Benešom údajne existovali zásadné politické rozpory.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) dem