Brusel 25. júna (TASR) - Členské krajiny Európskej únie dnes podporili myšlienku zriadenia Európskeho technologického inštitútu (ETI), ktorý má prispieť k zmenšeniu priepasti v oblasti inovácií medzi EÚ a Spojenými štátmi americkými.
Rada EÚ pre konkurencieschopnosť potvrdila, že ETI by mal začať fungovať v roku 2008, pričom v období 2008-13 bude disponovať 308 miliónmi eur z únijného rozpočtu, zatiaľ sa však nevie, z ktorej časti. ETI, ktorý má prepojiť univerzity s podnikmi v oblasti výskumu, sa bude prioritne venovať klimatickým zmenám a obnoviteľným zdrojom. O sídle ETI sa ešte stále nerozhodlo.
Podporu zriadeniu inštitútu vyjadril aj slovenský minister školstva Ján Mikolaj, ktorý SR na zasadnutí Rady EÚ pre konkurencieschopnosť v Luxemburgu zastupoval. Podpredseda vlády súhlasí aj rozhodnutím, uviesť projekt do praxe v dvoch fázach. Prvá potrvá práve do roku 2013.
"Hlavným dôvodom je uvedomenie si, že tento projekt je v Európe iniciatívou, ktorá povzbudí a rozvinie často neefektívnu spoluprácu medzi výskumom, vzdelávaním a priemyslom," uviedol Mikolaj na adresu významu ETI.
Ministrom sa napokon podarilo dohodnúť aj v otázke jazykov, čo znamená, že všetky oficiálne dokumenty inštitútu sa budú prekladať do všetkých 23 oficiálnych jazykov únie.
Európska komisia, ktorá zriadenie ETI ako projektu pre špičkovú kvalitu v oblasti vyššieho vzdelávania, výskumu a inovácií navrhla, rátala pôvodne rátala s ambicióznejším plánom. V rámci inštitútu sa predpokladalo postupné vytvorenie približne šiestich znalostných a inovačných spoločenstiev, momentálne sa však hovorí o dvoch alebo troch. EK tiež pôvodne predpokladala, že rozpočet ETI by sa mohol pohybovať okolo 2,4 miliardy eur, pričom financie by pochádzali zo súkromných i verejných zdrojov.
Vytvorenie ETI musí schváliť aj Európsky parlament.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) juh Upozornenie: Správa je doplnená o 3. a 4. odsek.