PARÍŽ 25. júna (SITA/AFP) - Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy vyzval v pondelok svetové mocnosti, aby zaujali tvrdý postoj voči Sudánu, ak zmarí snahy na ukončenie krviprelievania v Dárfúre. Ako povedal, ignorovanie situácie sa rovná spoluúčasti na trestnom čine. "Ticho zabíja," vyhlásil pred ministrami asi z dvadsiatich štátov zúčastňujúcich sa na jednodňovej konferencii v Paríži s hlavnou témou urýchlenia mierového procesu v Dárfúre.
"Vieme, že absencia rozhodnosti a absencia reakcie je neprípustná," povedal, "Sudán musí vedieť, že ak spolupracuje, veľmi mu pomôžeme, ale ak to odmieta, budeme prísni," dodal Sarkozy. Americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová uviedla, že medzinárodné spoločenstvo zlyhalo, pokiaľ ide o ukončenie štvorročného konfliktu, počas ktorého zahynulo nemenej 200 tisíc ľudí a domovy museli opustiť viac ako dva milióny obyvateľov.
Riceová sa na konferencii zúčastňuje spolu s predstaviteľmi Číny, ktorá je hlavným odberateľom ropy zo Sudánu a dodávateľom zbraní, ako aj generálnym tajomníkom OSN Panom Ki-munom a zástupcami asi pätnástich krajín vrátane Egypta, Japonska a Ruska. Podľa Sarkozyho musí byť medzinárodné spoločenstvo prísne voči povstaleckým skupinám, ktoré odmietli vstúpiť do mierového procesu s Chartúmom.
Žiadny zástupca Sudánu sa nezúčastňuje na konferencii, ktorá sa koná po dlho očakávanom súhlase sudánskeho prezidenta Umara al-Bašíra s prítomnosťou nových mierových síl v Dárfúre zložených z príslušníkov OSN a Africkej únie. Riceová zdôraznila, že je dôležité, aby Chartúm dodržal sľub umožniť rozmiestnenie zmiešaných síl AÚ a OSN v počte 20 tisíc mužov v Dárfúre, kde je od roku 2004 nasadených 7 tisíc príslušníkov AÚ s cieľom zastaviť násilie.
Vojna v Dárfúre prehĺbila povstalecké hnutie voči vláde v Chartúme s arabskou dominanciou a jej milíciami Džandžavíd, ktorých líder je obvinený z vojnových zločinov. USA považujú udalosti v Dárfúre za genocídu a sprísnili sankcie voči Sudánu napriek nesúhlasnému postoju Číny. Peking však prejavil novú ochotu využiť svoj vplyv v Sudáne účasťou na konferencii. Aktivisti vyzývajú Čínu, aby zlepšila situáciu v oblasti ľudských práv pred olympijskými hrami v roku 2008 a podpora mieru v Dárfúre by mohla byť kľúčovým aspektom v tomto úsilí.
Sarkozy a francúzsky minister zahraničných vecí Bernard Kouchner označili Dárfúr za prioritu v období obáv z rozšírenia nestability do susedného Čadu a Stredoafrickej republiky, dvoch francúzskych spojencov v regióne. Francúzsko začiatkom mesiaca otvorilo letecký most na prepravu humanitárnej pomoci obetiam z Dárfúru vo východnom Čade a uvažuje o humanitárnych silách na pomoc asi pol miliónu vnútorne vysídlených občanov Čadu a utečencov z Dárfúru v táboroch vo východnom Čade. Podľa francúzskeho ministra obrany Hervého Morina budú francúzske jednotky "pravdepodobne" najväčším kontingentom v rámci zmiešaných síl OSN a AÚ a vyslaní by mali byť "najneskôr" začiatkom budúceho roka.
Sarkozy oznámil, že Francúzsko poskytne 10 miliónov eur na pomoc silám AÚ v Dárfúre. AÚ, ktorá sprostredkovala mierové rozhovory medzi sudánskou vládou a dárfúrskymi povstalcami, sa rovnako nezúčastňuje na parížskej konferencii, ktorú považuje za kópiu vlastného úsilia.