Madrid/Bejrút 24. júna (TASR) - Päť vojakov mierovej jednotky OSN - dvaja Španieli a traja Kolumbijčania - zahynulo pri dnešnom bombovom útoku na juhu Libanonu. Na tlačovej konferencii to v Madride oznámil španielsky minister obrany José Antonio Alonso. Ako dodal, všetci zabití boli príslušníkmi španielskej armády.
Minister uviedol, že na vojakov zaútočili buď autom naplneným výbušninami, alebo nastraženou náložou, ktorú odpálili diaľkovo.
"Pracujeme na teórii teroristického útoku. V ostatných pár týždňoch došlo k mnohým incidentom, ktoré destabilizovali Libanon. Sme vo vysokom stupni pohotovosti a sprísnili sme bezpečnostné opatrenia," povedal Alonso.
Ide o prvý smrteľný útok proti jednotke UNIFIL od minuloročnej vojny medzi Izraelom a islamistami z hnutia Hizballáh. Výbuch zasiahol dve vozidlá OSN na hlavnej ceste pri meste Chijám.
Libanonský policajný zdroj uviedol, že bombový útok "s najväčšou pravdepodobnosťou" spáchal samovražedný atentátnik. Podľa zdroja na mieste činu našli zničené auto s ľudskými pozostatkami vo vnútri. Jeden svedok uviedol, že bomba bola umiestnená v starom osobnou aute zaparkovanom na okraji cesty.
Prvé informácie hovorili o tom, že vozidlo jednotky UNIFIL narazilo na mínu, bezpečnostné zdroje neskôr uviedli, že išlo o výbuch bomby nastraženej na okraji cesty.
K zodpovednosti za útok sa bezprostredne nik neprihlásil.
Hizballáh, ktorý s jednotkou OSN udržiava dobré vzťahy, prostredníctvom svojej televízie al-Manár útok odsúdil a označil ho za "podozrivý čin".
V ostatnom čase sa objavili varovania, že vojaci OSN sa môžu stať terčom teroristických útokov, osobitne zo strany al-Káidy a jej sympatizantov. Médiá začiatkom mesiaca priniesli správy, podľa ktorých libanonskí vyšetrovatelia pri výsluchoch zadržaných militantov odhalili plány útokov proti UNIFIL.
Varovania nabrali na vážnosti po tom, čo al-Káidou inšpirovaná sunnitská militantná skupina Fatah al-Islám začala pred piatimi týždňami v palestínskom utečeneckom tábore Náhr al-Baríd na severe Libanonu boje s libanonskými silami. Hovorca Fatah al-Islám 2. júna obvinil UNIFIL z bombardovania utečeneckého tábora. UNIFIL tieto tvrdenia poprela. Jednotka OSN po vypuknutí bojov zvýšila pohotovosť. O pár dní neskôr v meste Súr objavili a zneškodnili malú bombu pri plážovom letovisku, ktoré často využíva personál UNIFIL.
Militanti pohrozili, že svoj boj rozšíria mimo oblasť severného Libanonu. Iné radikálne skupiny vo svojich internetových vyhláseniach vyjadrili podporu pre Fatah al-Islám. Pred týždňom, 17. júna na Izrael dopadli dve rakety vypálené z južného Libanonu. Hizballáh účasť na raketovom útoku poprel.
Predchádzajúci veliteľ UNIFIL tento rok povedal, že sunnitských militantov považuje za najväčšiu hrozbu pre bezpečnosť.
Libanonskí politici útok na vojakov OSN odsúdili. Saad al-Harírí, sunnitský líder Západom podporovanej vládnej koalície, udalosť označil za "vážny teroristický útok".
UNIFIL v Libanone pôsobí od izraelskej invázie z roku 1978. Po skončení mesačného konfliktu medzi Izraelom a Hizballáhom jednotku posilnili. V súčasnosti má 13.000 príslušníkov z troch desiatok krajín a spolu 15.000 libanonskými vojakmi hliadkuje v zóne popri hraniciach s Izraelom.
Pred bombovým útokom zahynulo 250 vojakov UNFIL, dvaja vojenskí pozorovatelia, štyria zahraniční a štyria miestni zamestnanci.