Záhreb 24. júna (TASR) - Srbsko dnes varovalo svojich balkánskych susedov, že nezávislosť Kosova destabilizuje celý región a vážne podkope jeho potenciál pre hospodársky rast.
Srbský prezident Boris Tadič varovanie predniesol v chorvátskom Záhrebe na energetickom summite balkánskych prezidentov, na ktorom sa zúčastnil aj ruský prezident Vladimir Putin, hlavný spojenec Belehradu v jeho úsilí o udržanie odštiepeneckej provincie.
"Nezávislosť Kosova by vytvorila nebezpečný precedens, ktorý by destabilizoval nielen Srbsko, ale celý región Balkánu, ako aj iné regióny," povedal Tadič na stretnutí. "Takýto politický a právny precedens by podkopal schopnosť juhovýchodnej Európy využiť svoj potenciál pre geopolitický rozvoj," dodal.
Na nočné hodiny je plánované bilaterálne stretnutie Tadiča s Putinom, ktorý sa o týždeň v Maine stretne s americkým náprotivkom Georgeom W. Bushom. Niektorí diplomati stretnutie Bush-Putin považujú za poslednú šancu pre dosiahnutie dohody o Kosove.
Rusko uplynulý týždeň odmietlo návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN o Kosove, podľa ktorej by mali Srbi a kosovskí Albánci dostať ďalšie štyri mesiace na dosiahnutie dohody. V prípade, že sa dohoda nedosiahne, automaticky by sa mal realizovať plán osobitného vyslanca OSN Marttiho Ahtisaariho, ktorý pre Kosovo navrhol nezávislosť, spočiatku pod medzinárodným dozorom. Viac ako rok trvajúce rokovania medzi Belehradom a Prištinou sa v marci skončili bez náznaku kompromisu.
Moskva vyhlasuje, že podporí len riešenie kosovskej otázky prijateľné aj pre Belehrad. Srbsko nezávislosť Kosova, ktoré považuje za kolísku svojej štátnosti, rozhodne odmieta. Prevažne Albáncami obývanej provincii ponúka veľmi širokú autonómiu s tým, že aspoň formálne zostane súčasťou jeho územia.
Ruské veto by zvýšilo tlak verejnosti na kosovských lídrov, aby nezávislosť vyhlásili jednostranne. Takýto krok by podľa diplomatov rozbil krehkú jednotu 27-člennej EÚ v otázke Kosova. Únia, ktorá má od OSN prevziať kľúčovú rolu v Kosove, sa potrebuje oprieť o rezolúciu BR, keďže v opačnom prípade by sa mohlo stať, že niektoré členské štáty nezávislosť Kosova uznajú, iné nie.
Belehrad stratil kontrolu nad Kosovom v júni 1999, keď nálety NATO na vtedajšiu Juhosláviu ukončili dvojročný konflikt medi kosovskoalbánskymi separatistami a srbskými silami. Provincia sa následne dostala pod správu OSN.
1 ari ed