Brusel 23. júna (TASR) - Európski politici vítajú dohodu o zmluve EÚ, ktorú sa po dlhých rokovaniach podarilo dosiahnuť na bruselskom summite únie. Zmluvu, ktorá sa už neoznačuje ako "euroústava" a ktorá otvára cestu pre inštitucionálnu reformu EÚ, bude musieť neskôr v tomto roku schváliť medzivládna konferencia.
BARROSO: ZABRÁNILI SME KRÍZE
Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso vyjadril úľavu nad výsledkom summitu. "Zabránili sme kríze," povedal v rozhovore pre nedeľník Bild am Sonntag. "Neistota o našej budúcej zmluve vrhala tieň pochybnosti na našu schopnosť konať. Táto pochybnosť je teraz odstránená."
Barroso závery summitu považuje za "veľký krok vpred", s tým, že nakoniec sa pohli všetci. "Spolková kancelárka (Anglela) Merkelová vykonala výbornú prácu a spojila záujmy 27 členských štátov. Základ pre reformnú zmluvu je položený."
Barroso zmluvu považuje aj za základ pre prijímanie ďalších krajín do EÚ. "Zmluva, prirodzene, nenahrádza prístupové rokovania, ktoré treba viesť. ... Ale jedno je isté: Bez tohto výsledku by sme nemohli myslieť na ďalšie rozširovanie."
PÖTTERING: ZMLUVA EÚ ZACHOVALA JADRO EUROÚSTAVY
Predseda Európskeho parlamentu (EP) Hans-Gert Pöttering dnes vyhlásil, že zmluva EÚ dohodnutá na summite EÚ zachovala veľkú časť podstaty návrhu euroústavy, ktorú pred dvoma rokmi odmietli voliči vo Francúzsku a Holandsku.
"Vzdávam najväčší hold spolkovej kancelárke Anglele Merkelovej," povedal Pöttering v rozhovore pre nedeľňajšie vydanie denníka FAZ. "Bez nej by tento výsledok nebol možný," dodal Pöttering - rovnako ako Merkelová, člen Kresťanskodemokratickej únie (CDU).
Podľa Pötteringa nová zmluva zvyšuje vplyv EP pri rozhodovaní EÚ.
PRODI: DOHODA O ZMLUVE POSILNILA EURÓPU
Taliansky premiér Romano Prodi vyhlásil, že dohoda o zmluve EÚ urobila Európu "silnejšou", zároveň kritizoval Britániu, že zabránila prijatiu viac ambicióznej dohody.
Prodi pre talianske médiá povedal, že je šťastný, že sa vyhovelo požiadavkám na jedného predstaviteľa pre zahraničnú politiku a na rozšírenie pravidla o väčšinovom hlasovaní, zároveň sa posťažoval, že s dohodou "nie je úplne spokojný".
Bývalý šéf EK obvinil Britániu z propagovania "odlišnej idey Európy" a naznačil, že v budúcnosti môže vzniknúť tzv. dvojrýchlostná EÚ - keď časť krajín bude integráciu prehlbovať intenzívnejšie, časť nie.
ŠKANDINÁVIA VYZDVIHUJE MERKELOVÚ
Vlády Dánska a Švédska vyjadrili spokojnosť s výsledkami summitu a vyzdvihli pôsobenie nemeckej kancelárky Angely Merkelovej na poste predsedníčky Európskej rady. Fínsky premiér Matti Vanhanen vyhlásil, že Merkelová "elegantným spôsobom zohľadnila osobitné želania viacerých krajín".
Dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen povedal: "Som veľmi, veľmi spokojný. Teraz môžeme naše sily opäť sústrediť na každodenné problémy, ktoré skutočne niečo znamenajú." Rasmussen sa odmietol vyjadriť k otázke prípadného dánskeho referenda o zmluve EÚ.
3 ari ed