SME

EÚ: Summit zatiaľ bez dohody o novej zmluve

BRUSEL 22. júna (SITA/AFP) - Druhý deň summitu lídrov EÚ v Bruseli prebieha v znamení intenzívnych rokovaní s cieľom prekonať rozpor medzi Poľskom a Veľkou Britániou týkajúci sa novej reformnej zmluvy ...

BRUSEL 22. júna (SITA/AFP) - Druhý deň summitu lídrov EÚ v Bruseli prebieha v znamení intenzívnych rokovaní s cieľom prekonať rozpor medzi Poľskom a Veľkou Britániou týkajúci sa novej reformnej zmluvy pre úniu. Súčasná predsedníčka EÚ, nemecká kancelárka Angela Merkelová, sa stretla s britským premiérom Tonym Blairom v snahe zmierniť obavy ostatných členských krajín z britských výhrad voči zmluve. Blair prišiel do budovy Rady EÚ pešo a podobne ako poľský prezident Lech Kaczyński ignoroval novinárov a zamieril rovno na prvé z mnohých bilaterálnych rokovaní, ktoré ho čakajú počas summitu. "Vymeníme si názory a hodnotenie situácie. Mali by sme sa venovať aj textu. V tejto chvíli vám neviem povedať viac, iba že budeme pokračovať v rokovaniach a budeme sa veľmi snažiť," vyhlásila Merkelová.

SkryťVypnúť reklamu

EÚ hľadá nový spôsob, ako zjednodušiť proces rozhodovania v únii po kolapse návrhu ústavy, ktorý francúzski a holandskí voliči odmietli v lete 2005. Po niekoľkých mesiacoch rokovaní nemecké predsedníctvo, ktoré potrvá do konca júna, v utorok svojim európskym partnerom po prvýkrát predložilo nový návrh textu svojej "reformnej zmluvy". Zmluva by mala zjednodušiť proces prijímania rozhodnutí v postupne sa rozširujúcej únii, ktorá má teraz 27 členov, zriadiť post " európskeho ministra zahraničia" a zaviesť inštitút dlhodobého predsedníctva, ktorý by nahradil aktuálny nepružný a nákladný systém rotujúceho predsedníctva.

Merkelová nešpecifikovala, akými zmenami by mal dokument prejsť, no je pravdepodobné, že o novom návrhu sa bude detailne rokovať na pracovnom obede. Hovorca francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho informoval, že jeho šéfovi sa podarilo presadiť si u Nemcov jeden ústupok - vypustenie zmienky o "slobodnej a neobmedzenej hospodárskej súťaži." Dosiahnutiu dohody však zatiaľ bráni viacero prekážok. Švédsky premiér Fredrik Reinfeldt na otázku, či verí, že EÚ v piatok dospeje k dohode, odpovedal: "Nie, nie som si tým istý."

SkryťVypnúť reklamu

Veľká Británia na summite zaujala veľmi tvrdé stanovisko a varuje, že sa nevzdá kontroly nad zahraničnou politikou, oblasťou spravodlivosti a policajných síl, či daňovej a sociálnej politiky. Nesúhlasí ani s udelením právnej záväznosti Európskej charte základných práv, ktorá zakotvuje občianske, politické, hospodárske a sociálne práva v EÚ, pretože by mohla obmedziť právo pracovníkov na štrajk. Podľa diplomatov je však túto prekážku možné prekonať. Rakúska ministerka zahraničných veci Ursula Plassniková, ktorej krajina ako jedna z 18 členských štátov únie pôvodný návrh ústavy ratifikovala a žiada ponechanie väčšiny jej textu aj v novom návrhu, vyjadrila obavy z posilnenia britského odporu voči dokumentu. "Súčasný vývoj by nás mal trápiť všetkých vrátane Británie," uviedla a dodala, že Londýn má výhrady voči otázkam, ktoré sú "jadrom toho, čo chápeme ako Európsku úniu."

SkryťVypnúť reklamu

Poľsko so zjavne slabnúcou podporou Českej republiky požadovalo zmenu rozdelenia hlasov medzi jednotlivými členskými štátmi EÚ. Tvrdí, že systém "dvojitej väčšiny", ktorý Merkelová navrhuje prebrať z pôvodného návrhu ústavy, zvýhodňuje veľké krajiny ako Nemecko. Hovorí sa, že rokovania Kaczyńského s európskymi partnermi boli zatiaľ veľmi náročné. Po jeho rokovaní s Angelou Merkelovou jeden zdroj uviedol, že "šance na úspech sa vôbec nezvýšili." Holandsko stále žiada väčšie právomoci pre národné parlamenty a chce schváliť konečnú podobu zmluvného dokumentu, kým sa rozhodne, či vyhlási potenciálne nebezpečné referendum. "Ak bude nová zmluva zbavená všetkých podstatných prvkov a obsahu, odmietneme ju," vyhlásil luxemburský premiér Jean-Claude Juncker, ktorý je najdlhšie úradujúcim európskym lídrom.

SkryťVypnúť reklamu

Angele Merkelovej, ktorej predsedníctvo sa o niekoľko dní skončí, pomaly vyprší čas. Chcela by prezentovať hrubý náčrt dohody o zmluve a predložiť ho medzivládnej konferencii, ktorá by mala počas budúceho mesiaca dopracovať jej detaily. Tak by členské krajiny mali rok na ratifikáciu zmluvy, čím by sa nenarušila dôvera verejnosti v európsky projekt pred voľbami do Európskeho parlamentu v roku


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 19 066
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 926
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 955
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 434
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 424
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 936
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Český premiér Petr Fiala.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší

Toto je ten typ prezidenta, akého chcem, povedal o Bidenovi Obama.


TASR
Vlajka OSN.

Kráľovská rodina v Saudskej Arábii vládne v duchu ultrakonzervatívnej interpretácie islamu.


TASR
Ilustračné foto.

Príčina nehody je stále nejasná.


TASR

Sportnet

Carlos Alcaraz.

S turnajom sa lúči aj maďarský tenista Fábián Marozsán.


TASR
Miroslav Benko (vpravo) spolu s Viktorom Pečovským.

Miroslav Benko oslavuje 50 rokov.


Danielle Collinsová.

Jej súperkou bude kazašská tenistka Jelena Rybakinová.


TASR
Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


SkryťZatvoriť reklamu