Brusel 22. júna (TASR) - Bilaterálnymi rokovaniami medzi nemeckým predsedníctvom v Európskej únii a niektorými členskými krajinami pokračuje dnes zasadnutie Európskej rady, ktorého cieľom je dosiahnutie dohody o novej európskej zmluve a ukončenie ústavnej krízy únie.
Po prvom dni nie je vôbec jasné, či summit dospeje do úspešného konca. Nemecká kancelárka Angela Merkelová síce konštatovala, že existuje zhoda v potrebe dosiahnutia dohody, no ani ona sama si netrúfla odhadnúť výsledok summitu.
Po tom, ako vo štvrtok jednotlivé členské krajiny prezentovali svoje postoje a výhrady, sa nemecké predsedníctvo rozhodlo pokračovať v rokovaniach bilaterálnou formou s tými štátmi, ktoré majú najväčšie problémy s nemeckým návrhom novej zmluvy.
Ešte v noci sa Merkelová stretla s poľským prezidentom Lechom Kaczynským, predstaviteľom krajiny, ktorá spolu s Veľkou Britániou najviac brzdí priebeh rokovaní a nástojčivo trvá na svojich požiadavkách.
V prípade Varšavy ide o nové prerozdelenie hlasov, ktorými disponujú jednotlivé členské štáty pri hlasovaní v rámci únie. Poľsko chce viac hlasov, než by mu prináležalo podľa navrhovaného hlasovacieho systému, a na dosiahnutie svojich cieľom neváhalo vytiahnuť ani argumenty súvisiace s druhou svetovou vojnou. Varšava tvrdí, že nebyť nacistického Nemecka, v súčasnosti by malo Poľsko oveľa viac obyvateľov a preto by mu patrilo viac hlasov.
Hoci do Bruselu neprišiel poľský premiér Jaroslaw Kaczynski, ale jeho brat, prezident Lech Kaczynski, čo sa považovalo za pozitívny signál, pozitívnym smerom sa v prípade Poľska veci nepohli. O obsahu nočných rokovaní sa vie len to, že bol na nich okrem Merkelovej a Kaczynského prítomný aj francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a litovský prezident Valdas Adamkus.
Na bilaterálnej úrovni sa bude debatovať do obedňajších hodín, následne sa uskutoční spoločný pracovný obed, na ktorom bude Merkelová informovať ostatných európskych lídrov o výsledkoch a predloží pravdepodobne nový kompromisný návrh zmluvy.
Hoci sa zvyčajne summit končí v piatok popoludní, očakáva sa, že toto zasadnutie sa zaradí k tým, ktoré sa ťahali až do víkendu. Naposledy sa tak stalo v roku 2005 v decembri, keď sa diskutovalo o sedemročnom rozpočte únie. Rekordérom v tomto smere je summit, ktorý sa konal v decembri 2000 v Nice a jeho výsledkom bola Zmluva z Nice. Práve tá dáva Poľsku pri rozhodovaní len o dva hlasy menej, než má dvojnásobne veľké Nemecko, a práve o toto postavenie Varšava nechce prísť.
Hoci sa niektorí premiéri a prezidenti označili za optimistov a dúfajú, že sa summit skončí dnes, v podstate prišli do Bruselu pripravení na to, že tu strávia aj časť víkendu.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) dem