Brusel 21. júna (TASR) - Hľadanie dohody o novej zmluve Európskej únie je hlavným bodom zasadnutia európskych lídrov, ktoré sa dnes začalo v Bruseli. Očakávajú sa zdĺhavé a zložité rokovania o dokumente, ktorý má nahradiť zablokovanú euroústavu ratifikovanú 18 krajinami, avšak odmietnutú holandskými a francúzskymi voličmi.
Nemecká kancelárka a terajšia predsedníčka Európskej rady Angela Merkelová tesne pred začatím summitu apelovala na šéfov vlád a štátov EÚ, že nadišiel čas na dosiahnutie dohody o novej zmluve a teda aj o ďalšej budúcnosti únie. Podobnú výzvu adresovala šéfka nemeckého kabinetu svojim európskym kolegom aj v pozývacom liste, v ktorom pripomína, že po dvojročnom období reflexie odštartovanom po referende v Holandsku a Francúzsku nastal čas konať.
Merkelová dnes po príchode do sídla Rady EÚ, kde sa summit koná, dala zároveň najavo, že chce citlivo pristupovať k jednotlivým národným požiadavkám. Tých je dovedna približne 15, pričom najproblematickejšou je žiadosť Poľska na zmenu prerozdelenia hlasov členských krajín pri procese rozhodovania. Ďalšie požiadavky vznesené členskými štátmi sa týkajú okrem iného Charty základných práv, presunu kompetencií a postu európskeho ministra zahraničných vecí, pre ktorého budú európski lídri hľadať iné označenie.
"Pozerajú na nás ľudia nielen v Európe, ale po celom svete. Musíme urobiť všetko pre to, aby sme dospeli k dohode a mohli sa venovať veľkým problémom, akými sú zamestnanosť, blahobyt a bezpečnosť,"" zdôraznila Merkelová.
Nemecká kancelárka sa pred začatím summitu zúčastnila na tradičnom stretnutí predstaviteľov Európskej ľudovej strany (EĽS) v Meise pri Bruseli, kde dostala veľkú podporu od šéfov kresťanskodemokratických a konzervatívnych strán. Pripravenosť na kompromis avizoval napokon aj holandský premiér Jan Peter Balkenende, ktorého krajina podobne ako Poľsko a Veľká Británia predložila viacero požiadaviek. Na zasadnutí EĽS Balkenende priznal, že je potrebné dosiahnuť dohodu, pretože situácia sa v nadchádzajúcich mesiacoch nezlepší.
Predsummitové stretnutie mali aj európski socialisti, ktorí vyzvali britského premiéra Tonyho Blaira, aby upustil od svojho odmietavého postoja voči právnej záväznosti Charty základných práv. Predseda európskych socialistov Poul Nyrup Rasmussen prisľúbil Blairovi, že ak pomôže ostatným dosiahnuť dohodu, oni mu pomôžu vysvetliť Britom, že "charta nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo".
Slovenský premiér Robert Fico sa na stretnutí eurosocialistov nezúčastnil, pretože jeho strana Smer-SD má pozastavené členstvo v Strane európskych socialistov z dôvodu vytvorenia vládnej koalície so Slovenskou národnou stranou.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) ed