Jakarta/Káhira/Berlín 21. júna (TASR) - Proti udeleniu rytierskeho titulu britskému spisovateľovi Salmanovi Rushdiemu protestovali dnes aj dve najľudnatejšie krajiny islamského a arabského sveta, Indonézia a Egypt.
"Zle načasovaným vyznamenaním autora Satanských veršov vláda Veľkej Británie určite neprispeje k vytvoreniu dobrej atmosféry pre vzájomné pochopenie medzi rôznymi civilizáciami, kultúrami a náboženstvami. Nie je správne vzdávať poctu osobám, ktoré urazili posvätnú knihu islamu," povedal v Jakarte minister zahraničných vecí Indonézie Hassan Wirajuda.
"Rushdieho vyznamenanie je ďalšou hrubou urážkou islamu, ktorá opäť môže mať za následok zintenzívnenie teroristickej činnosti. Londýn by v súvislosti s autorom Satanských veršov mal prehodnotiť svoje rozhodnutie, ak chce redukovať protibritské nálady v moslimskom svete," píše sa v oficiálnom vyhlásení egyptského zákonodarného zboru.
Nemeckí autori Michael Kleeberg a Navid Kermani však v Berlíne vyhlásili: "Od roku 1989 platí vždy to isté. Ak sa niekto vyhráža Salmanovi Rushdiemu, vyhráža sa zároveň aj ostatným básnikom a spisovateľom sveta."
Pod vyhlásenie literátov sa medziiným podpísali Moritz Rinke, Ingo Schulze, Gerd Haffmans, Tilman Spengler a Ulrike Draesnerová.
Salman Rushdie získal čestný titul za služby literatúre a objavil sa na slávnostnom zozname laureátov, zverejnenom minulú sobotu pri príležitosti narodenín britskej kráľovnej Alžbety II.
Rushdieho kniha Satanské verše spustila po uverejnení lavínu protestov v mnohých islamských krajinách. Iránsky duchovný vodca ajatolláh Chomejní spisovateľa preklial a vyriekol nad ním v roku 1989 rozsudok smrti.
Rushdie, spisovateľ indického pôvodu, ktorý v roku 1993 získal cenu za román Deti polnoci, sa musel desať rokov ukrývať a stal sa jedným z najlepšie strážených mužov sveta.
3 1 ko dem