Naí Dillí 21. júna (TASR) - Indická ľudová strana (BJP) - najväčší opozičný politický subjekt Indie - dnes vyhlásila, že čínsky plán postaviť cestu k základnému táboru na Mount Evereste nie je iba ekologickou katastrofou, ale takisto aj ďalším pokusom Číny posilniť svoj vplyv v pohraničnom území.
"Táto cesta vážne ohrozí ekosystém, ktorý je už aj teraz značne krehký a ohrozený. Čo je však horšie, je nezáujem súčasnej vlády o túto situáciu," povedal pre noviny Asian Age hovorca strany.
Čína včera oznámila, že plánuje postaviť 108 kilometrov dlhú cestu od juhotibetskej dediny Tingri k základnému táboru na Mount Evereste. Celý projekt má stáť 19,5 milióna dolárov (494,94 milióna Sk).
Desaťročia sa vlečúci spor o pohraničné územie na severovýchode indického federálneho štátu Arunáčalpradéš zostáva aj naďalej nevyriešený, keďže Peking ho odmieta uznať za indické územie. Čína požaduje od Indie odstúpenie tohto územia, ktoré sa v roku 1962 stalo miestom krátkej, ale krutej vojny.
Strana BJP zdôraznila, že projekt cesty na Everest nie je izolovaným javom, ale ide o ďalší príklad rozmachu Číny, ktorá si buduje infraštruktúru na svojej strane hraníc.
Indická vláda sa k problému doteraz oficiálne nevyjadrila, ale médiá, s odvolaním sa na oficiálne miesta, tvrdia, že Naí Dillí nepovažuje cestu za bezpečnostnú, ale iba za ekologickú hrozbu.
Bývalý indický minister zahraničných vecí a člen BJP Jašvant Singh sa vyjadril, že čínske plány so stavbou cesty na Mount Everest majú dosah na bezpečnosť Indie.
Dodal, že posledný projekt vysokohorskej železnice spájajúcej Čínu s Tibetom, ako aj ďalšie projekty v Tibete sú súčasťou "čínskej rozpínavosti." Podľa neho súčasná vláda neberie tieto záležitosti dosť vážne. "Naša odpoveď je slabá a vlažná," zdôraznil.