Washington 10. apríla (TASR) - Americkým vedcom sa podarilo vypestovať v laboratórnych podmienkach rôzne iné druhy tkanív z kmeňových buniek, obsiahnutých v podkožných tukových vrstvách človeka. O pokusoch s izolovanými ľudskými bunkami informuje dnešné vydanie časopisu Tissue Engineering.
Podľa vedúceho expertnej skupiny Marca Hedricka z Kalifornskej univerzity v Los Angeles poskytuje táto metóda doteraz netušené možnosti pri liečení mnohých chorôb. Na liečbu niektorých chorôb a defektov sa v súčasnosti využívajú kmeňové bunky z kostnej drene, mozgu alebo z embryí, získaných pri interrupciách.
Podľa Hedricka je však využitie tuku oveľa praktickejšie a nie je ani v rozpore s etickými pravidlami. Treba si len uvedomiť, koľko kilogramov podkožného tuhu sa vysaje a odhodí pri kozmetických skrášľovacích operáciách. Ide pritom o prírodný materiál, ktorý sa u súčasníkov vyskytuje až príliš často.
Hedrick poukázal na to, že tuk, kostná dreň a kosti sa vyvíjajú z rovnakej vrstvy ranného embryonálneho tkaniva. Tento poznatok priviedol niektorých amerických vedcov na myšlienku pátrať po kmeňových bunkách v podkožnom tuku človeka.
Experti pracovali s tukom, odstráneným počas kozmetických operácií a získali z neho kmeňové bunky. Pomocou rôznych výživných roztokov vypestovali zo základného materiálu svalové, chrupavkové a kostné tkanivo a nové tukové bunky. Objav amerických vedcov čaká teraz dlhodobé overovanie.