Kyjev 10. apríla (TASR) - Ukrajina musí ešte usilovne pracovať na tom, aby zodpovedala európskym požiadavkám. Spolupredseda Výboru parlamentnej spolupráce EÚ-Ukrajina a poslanec Európskeho parlamentu Jan Marinus Wiersma o tom informoval dnes v Kyjeve počas stretnutia s podpredsedom ukrajinského parlamentu Stepanom Havryšom.
Delegácia európskych poslancov je od pondelka na trojdňovej návšteve Ukrajiny. Podľa Wiersmu znepokojujúce sú mnohé tunajšie problémy. O niekoľko rokov však môžu mať EÚ a Ukrajina spoločné hranice, preto musia spolupracovať a neizolovať sa od seba.
EÚ z hľadiska svojho rozšírenia považuje Ukrajinu za osobitného partnera. Európsky parlament podľa Wiersmu zdieľa časť kritiky RE napríklad ohľadne situácii médií na Ukrajine.
Havryš vyjadril presvedčenie, že Ukrajina do júnového zasadania Parlamentného zhromaždenia Rady Európy(PZ RE) splní všetky zostávajúce záväzky v tejto organizácii. Veľkú časť z nich ukrajinský parlament už splnil a práca nad ďalšími záväzkami je prakticky uzavretá. Odporúčanie monitorovacieho výboru PZ RE začať proces pozastavenia členstva Ukrajiny v organizácii preto vyvolalo prekvapenie. Ukrajina postupne smeruje k prevzatiu demokratických európskych štandardov.
K odvolaniu ukrajinskej vlády podľa Havryša v najbližšom čase nedôjde, lebo na ňom nie je zainteresovaný ani parlament, ani prezident. V opačnom prípade by to totiž mohlo vážne destabilizovať vnútropolitickú situáciu v krajine i jej zahraničnú politiku. Havryš ráta s ostrou diskusiou počas vystúpenia vlády so správou o jej činnosti v parlamente, ale k odvolaniu kabinetu nepríde.
Wiersma sa vyjadril, že vláda Viktora Juščenka dosiahla za posledný rok mnoho výsledkov v realizácii reforiem. Tie sú nevyhnutné pre spoluprácu EÚ s Ukrajinou. EÚ a Ukrajina majú vzťahy na základe dohody o partnerstve a spolupráci z roku 1994, ktorá vstúpila do platnosti v roku 1998.
(spolupracovník TASR Martin Benko) dem