Praha 20. júna (TASR) Koaličná vláda českého premiéra Mirka Topolánka dnes úspešne prežila pokus opozície o vyslovenie nedôvery. V hlasovaní, ktorému v Poslaneckej snemovni predchádzala tvrdá kritika vlády z úst poslancov ČSSD, potrebovala opozícia získať 101 hlasov, ale za vyslovenie nedôvery hlasovalo iba 97 poslancov ČSSD a KSČM.
Proti vysloveniu nedôvery vláde bolo 101 poslancov ODS, KDU-ČSL a Strany zelených, vrátane dvoch bývalých poslancov ČSSD - Miloša Melčáka a Michala Pohanka.
Vláda si bola výsledkom hlasovania pomerne istá, pretože premiér Mirek Topolánek počas rozpravy pred hlasovaním ani nepožiadal o slovo. Na kritiku, ktorá prichádzala z úst poslancov za ČSSD, premiér často reagoval úsmevom.
O tom, že skôr než o seriózny pokus zosadiť vládu išlo viac o ďalšiu nátlakovú akciu ČSSD na vládu a zbieranie politických bodov, svedčí aj výrok samotného šéfa ČSSD Jiřího Paroubka: "Nám ide predovšetkým o to, požiadavkou na vyslovenie nedôvery vláde upozorniť českú verejnosť na neprijateľné praktiky vládnej koalície. Premiér a jednotlivé koaličné strany od začiatku, teda dlhé mesiace, akceptovali situáciu, keď prvý vicepremiér vlády (Jiří Čunek) bol políciou obvinený z trestného činu a napriek tomu neodišiel z vládnej funkcie".
Od iniciatívy ČSSD - zvolať mimoriadnu schôdzu Snemovne a hlasovať o nedôvere vláde - sa vopred dištancovali komunisti. A to napriek tomu, že napokon hlasovali proti vláde.
"Aj keď je jasné, že táto vláda si kvôli svojej nedôveryhodnosti dôveru nezaslúži, podobný návrh nemôže byť vyslovený iba ako súčasť mediálnej prezentácie sociálnej demokracie," napísal dnes na margo mimoriadnej schôdze predseda KSČM Vojtěch Filip pre denník Právo.
Mimoriadna schôdza českých poslancov, zvolaná sociálnou demokraciou, pokračovala v konfrontácii medzi ČSSD a ODS, ktorá trvá od vlaňajších júnových parlamentných volieb, respektíve ešte od vyhrotenej predvolebnej kampane.
Sociálna demokracia vytýka ODS, že voľby v roku 2006 vyhrala nečestne s prispením kauzy Kubice - a že v januári 2007 druhá Topolánkova vláda vznikla vďaka hlasom dvoch prebehlíkov z ČSSD. Paroubkova strana sa nemôže zmieriť ani s tým, že v kabinete celé mesiace zostáva človek, ktorého polícia vyšetruje z prijatia polmiliónového úplatku.
Šéf ČSSD dnes pripomenul aj ďalší "hriech" vicepremiéra a senátora Čunka jeho vystúpenie v piatok na pôde Poslaneckej snemovne, kde slovne napadol hlavnú svedkyňu svojej kauzy. To, že Čunek mal radšej mlčať, v piatok priznal aj samotný premiér.
Posledným kamienkom mozaiky nezdravých pomerov v českej vláde je udalosť, ku ktorej došlo v pondelok. V neprítomnosti premiéra Topolánka, ktorý bol na stretnutí V4 v Bratislave, riadil schôdzu vlády vicepremiér Jiří Čunek, a to paradoxne aj v bode, v ktorom vláda rokovala o boji proti korupcii.
"To je niečo, čo tu ešte nebolo. Ale až také prekvapivé to pre nás byť nemôže. Vláda sa drží na rovnakých princípoch, na akých vznikla," podpichol kabinet šéf ČSSD.
Formálnou zámienkou na zvolanie dnešnej mimoriadnej schôdze dolnej komory parlamentu sa stal postoj koaličných poslancov, ktorí v piatok zablokovali schválenie programu mimoriadnej schôdze dolnej komory, ktorá sa mala na návrh ČSSD zaoberať prípadom vicepremiéra Čunka v kontexte zásahu do kauzy najvyššej štátnej zástupkyne Renaty Veseckej.
Tá pred dvoma týždňami v prípade Čunek vymenila štátneho zástupcu, ktorý mal nad prípadom dohľad. Podľa opozície sa tak stalo na nátlak z vládnych kruhov.