Budapešť 20. júna (TASR) - Maďarsko sleduje vývoj prípadu nitrianskej študentky Hedvigy M. a verí v slovenskú justíciu. V reakcii na obsah slov, ktoré z úst nového svedka v prípade odzneli v utorok vo vysielaní spravodajskej televízie TA3, to v Budapešti vyhlásil hovorca tamojšieho ministerstva zahraničných vecí György Odze.
"Sledujeme každý pohyb v prípade. Ďalej čakáme na jeho vývoj, ale v súlade s duchom stretnutia premiérov oboch krajín, Roberta Fica a Ferenca Gyurcsánya, veríme, že slovenská justícia bez ohľadu na akéhokoľvek tlaky dá bodku za prípadom," zdôraznil hovorca budapeštianskeho rezortu diplomacie.
So susedstvom sú spojené problémy, avšak veríme, že napriek tomu sa dvojstranné vzťahy budú aj naďalej rozvíjať, dodal podľa agentúry MTI György Odze.
Istý muž v pondelňajšom vysielaní TA3 uviedol, že pozná páchateľa minuloročného útoku na Hedvigu M. "Je to R. B. z Nitry, ktorý sa tým ani netají, ale snaží sa zostať v anonymite. Z dôverných, jemu blízkych kruhov mám potvrdené, že - áno, ten skutok spáchal on," povedal muž pred kamerou.
Pre televíziu Markíza však svoju vlastnú výpoveď spochybnil. "Ten chlapec bol už na polícii zaistený a nebolo mu nič dokázané, takže pravdepodobne to nebol on," uviedol.
V rozhovore pre TA3 svedok tvrdil, že skutok sa stal tak, ako ho popísala Hedviga M. Páchateľa údajne spoznal na identikite, ktorý zverejnila polícia.
Pred kamerami sa muž podľa vlastných slov rozhodol prehovoriť, lebo mu prekáža, že "dievčina, ktorá za nič nemôže, nakoniec doplatí ešte trestným stíhaním na to, že vinovatá je ona, pritom fakt ten skutok sa stal".
Kauza Hedvigy M. sa začala po tom, ako táto študentka Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre maďarskej národnosti oznámila polícii, že ju 25. augusta 2006 napadli v parku cestou na fakultu dvaja vyholení muži. Podnetom na útok mal byť študentkin telefonát v maďarskom jazyku, po ktorom ju páchatelia údajne brutálne zbili a blúzku jej popísali protimaďarskými heslami.
Polícia trestné stíhanie zastavila 11. septembra 2006 s tým, že skutok sa nestal. Od minulého mesiaca, konkrétne od 14. mája čelí Hedviga M. obvineniu z krivej výpovede a krivej prísahy.