Brno 10. apríla (TASR) - Šesticu pacientov, ktorí v Masarykovom onkologickom ústave v Brne podstúpili pokusnú metódu liečby pokročilého štádia rakoviny kože a hrubého čreva - takzvanú devitalizáciu, zatiaľ nesprevádzajú žiadne komplikácie.
Podstatou devitalizácie je podviazanie nádoru, keď lekári operáciou zastavia jeho vyživovanie a nádor odumrie. Novú metódu liečby rakoviny začali uskutočňovať v Brne a v ďalších troch pražských nemocniciach začiatkom marca na základe rozhodnutia vedeckej rady Ministerstva zdravotníctva ČR.
"Zákrok a následná liečba postupuje štandardnou cestou. To, že budú pacienti bez ťažkostí, sme predpokladali a snažili sme sa možné riziká eliminovať," potvrdil dnes novinárom riaditeľ ústavu Jan Žaloudík. Odmietol však robiť zatiaľ závery ohľadom úspešnosti novej metódy. Prvé výsledky budú posúdené až koncom júna, keď všetky pracoviská vyhodnotia prvé kolo testovacieho programu. Ak sa dovtedy neobjavia výrazné komplikácie, budú lekári v devitalizácii pokračovať, povedal Žaloudík.
Obrovská vlna záujmu o operáciu, pri ktorej lekár podviaže ložisko nádoru, zbaví ho cievnej výživy a ponechá v tele na odumretie, podľa Žaloudíka opadá. "Ľudia už vedia, že zákrok môžeme urobiť len pacientom s rakovinou kože a hrubého čreva vo štvrtom štádiu, ktoré je už štandardne neliečiteľné. Aj napriek tomu sa na nás obracia veľa záujemcov, pribúdajú aj žiadatelia zo Slovenska," poznamenal riaditeľ. Upozornil, že záujemcovia sa musia dostaviť na vyšetrenie osobne, akékoľvek informácie telefonicky ústav neposkytuje.
Podľa Žaloudíka skutočný vplyv zákroku na zdravotný stav pacienta bude možné zhodnotiť až s odstupom niekoľkých rokov. "Zatiaľ nevieme, či sa začnú hojiť aj ďalšie metastázy, alebo sa naopak nádor bude vyživovať z okolia a začne znovu rásť," dodal.
Možné varianty experimentu, ktorý je založený na obrannej imunologickej reakcii organizmu, sú ťažko predvídateľné. "Ideálne by bolo, keby sa k nádoru začal chovať ako k cudziemu prvku, čo bude zrejme fungovať u každého pacienta inak a bude závisieť na množstve jeho bielych krviniek," upozornil Žaloudík. Lekári v Masarykovom onkologickom ústave v Brne plánujú rozšíriť devitalizáciu aj na liečbu rakoviny obličiek.
(spravodajkyňa TASR Dana Meissnerová) mak juh