BRATISLAVA 18. júna (SITA) - Francúzsky premiér Francois Fillon v pondelok odovzdal do rúk prezidenta Nicolasa Sarkozyho rezignáciu svojej vlády. Sarkozy ju formálne prijal, aby ho vzápätí poveril zostavením nového kabinetu, ktorý vzíde z víťazstva pravice v druhom kole nedeľných parlamentných volieb. Sarkozyho Únia za ľudové hnutie (UMP) v nedeľných voľbách jasne zvíťazila, no jej náskok nad opozičnými socialistami nebol taký výrazný, ako sa predpokladalo. Očakáva sa, že Fillon predstaví svoj nový kabinet vrátane náhrady za Alaina Juppého a obsadenia niekoľkých nových postov v utorok.
"Francois Fillon v súlade s republikánskou tradíciou deň po parlamentných voľbách oznámil rezignáciu svojej vlády prezidentovi, ktorý ju prijal," uvádza sa v pondelňajšom vyhlásení Elyzejského paláca. "Prezident následne opäť zveril pánu Fillonovi post predsedu vlády a poveril ho zostavením nového kabinetu," pokračuje vyhlásenie.
Najvýraznejšiu stratu v nedeľňajšom druhom kole volieb utrpel minister životného prostredia, udržateľného rozvoja, energetiky a dopravy Alain Juppé, ktorému sa nepodarilo získať kreslo v parlamente, a tak z vlády odstúpil.
Sarkozy už čelí po víkendových parlamentných voľbách prvým problémom. Jeho UMP spolu so spojencami získala síce absolútnu väčšinu, no voliči na poslednú chvíľu výrazne posilnili opozíciu. Namiesto očakávaných viac ako 400 poslancov v 577-člennom parlamente sa musí UMP uspokojiť s 314 zástupcami. Socialisti, ktorým prieskumy verejnej mienky predpovedali medzi prvým a druhým kolom volieb 60 až 120 poslancov, ich budú mať nakoniec 185. Výsledkom je Národné zhromaždenie, v ktorom bude mať vládna pravica menej poslancov ako po voľbách v roku 2002.
Okrem toho sa musí prezident vyrovnať s porážkou druhého najdôležitejšieho člena vlády Juppého, ktorý bol pred tromi rokmi odsúdený v afére fiktívnych pracovných miest na parížskej radnici. Sarkozy bude musieť podľa médií celkom nanovo prerobiť architektúru Fillonovho kabinetu. Okrem Juppého sa stali obeťami druhého kola parlamentných volieb aj ďalší poprední pravicoví politici. Jean-Louis Bruguiere, bývalý vplyvný antiteroristický sudca, utrpel zdrvujúcu porážku na juhozápade krajiny a do parlamentu sa nedostal ani bývalý pravicový minister kultúry Renaud Donnedieu de Vabres.
Druhé kolo volieb je podľa väčšiny francúzskych médií signálom pre prezidenta Sarkozyho, že niektoré z jeho reforiem nenájdu podporu voličov. "Výsledok volieb nie je porážkou pravice, Nicolas Sarkozy má jasnú väčšinu, no je jasné, že voliči mu vyslali varovný signál,“ píše pravicové Le Figaro. Podľa denníka "sú Francúzi pripravení na reformy, no odmietajú návrhy, ktoré nedozreli“, pokračuje denník v narážke na plánované júlové zasadanie parlamentu, v ktorom chce vládna pravica presadiť sedem nových zákonov.
"Francúzsko vstúpilo do Sarkolandu s otvorenými očami a s troškou podozrievavosti,“ pripomína ľavicové Libération, ktoré zároveň tvrdí, že "voliči odmietli vystaviť Sarkozymu bianko zmenku“. Progresívny kresťanský denník La Croix sa domnieva, že "ľavicoví voliči chceli, aby boli v parlamente vyrovnané sily a dokázali mobilizáciou zabrániť ohlasovanej modrej vlne“. Za "varovný signál“ považuje výsledok volieb aj ekonomický denník La Tribune. "Signál je jasný a vláda ho bude musieť brať do úvahy,“ konštatuje denník. "Nie, pán Sarkozy, všetko vám neprejde,“ varuje prezidenta v bojovnom duchu komunistický denník l'Humanité v pondelok.