Ministri zahraničných vecí EÚ na dnešnom zasadnutí v Luxemburgu zopakovali, že vyriešenie štatútu Kosova predstavuje osobitný prípad a nestanovuje žiaden precedens.
Rada dala znovu najavo svoju podporu osobitnému vyslancovi OSN pre Kosovo Marttimu Ahtisaarimu, konštatujúc, že ním predložený plán predstavuje základ pre vyriešenie kosovskej otázky.
"Rada vyzdvihuje potrebu rýchleho riešenie štatútu Kosova, ktoré je dôležitým základom pre vznik demokratického a multietnického Kosova a pre udržanie a posilnenie stability v regióne," zhodujú sa ministri vo vyhlásení.
Rokovania BR o kosovskej rezolúcii sú zablokované kvôli odmietavému postoju Ruska k nezávislosti regiónu. Moskva žiada pokračovanie rokovaní medzi Belehradom a Prištinou a pohrozila, že bude vetovať riešenie, ktoré nezohľadní aj záujmy Srbska. BR zatiaľ nestanovila termín hlasovania o kosovskej rezolúcii, ktorá má vychádzať z odporúčania Ahtisaariho. Fínsky exprezident pre Kosovo navrhol nezávislosť pod medzinárodným dozorom.
V záveroch týkajúcich sa západného Balkánu šéfovia diplomacií takisto uvítali obnovenie rokovaní o Stabilizačnej a asociačnej dohode (SAA) so Srbskom. Belehrad začal tieto rokovania v októbri 2005, no v máji 2006 ich Brusel pozastavil kvôli neschopnosti srbskej strany zatknúť a vydať Medzinárodnému trestnému tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) niekdajšieho veliteľa bosnianskosrbských ozbrojených síl, generála Ratka Mladiča, podozrivého zo spáchania vojnových zločinov na území bývalej Juhoslávie.
Po tom, ako sa miestnym úradom podarilo zadržať bosnianskosrbského generála a tretieho nahľadanejšieho podozrivého vojnového zločinca Zdravka Tolimira, dospel Brusel k záveru, že Srbsko zintenzívnilo svoju spoluprácu s ICTY a teda je možné pokračovať v rozhovoroch. Rokovania o SAA, ktorá je prvým krokom na ceste k členstvu v EÚ, sa obnovili v stredu minulého týždňa.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) ed