Palestínsky prezident Mahmúd Abbás v nedeľu vymenoval novú palestínsku vládu vedenú bývalým ministrom financií Salámom Fajjádom. Slávnostné vymenovanie sa konalo v Ramalláhu na Západnom brehu Jordánu, ktoré kontroluje Abbásov Fatah, na rozdiel od Pásma Gazy, ktoré koncom týždňa ovládlo palestínske teroristické hnutie Hamás. To novú vládu neuznáva.
Vo Fajjádovej vláde je jedenásť ministrov. Jedným z nich je sám Fajjád, ktorý bude okrem premiérskej funkcie zastávať aj post ministra financií. Nový palestínsky premiér by mal mať podporu Západu, je totiž aj v západných kruhoch rešpektovaným ekonómom, v minulosti pracoval napríklad pre Svetovú banku. Ochotu nadviazať kontakty s novou palestínskou vládou a obnoviť pomoc Palestínčanom už avizovali Spojené štáty aj Izrael.
V novej palestínskej vláde, ktorá dnes zložila prísahu, bude mať premiér Salám Fajjád na starosti aj ministerstvo zahraničných vecí a rezort financií. Fajjád je považovaný za Západom akceptovaného politika.
Plánovanie a ministerstvo práce bude viesť Samír al-Abdalláh, za otázky športu a záležitosti väzňov je zodpovedný Ašarf al-Adžrámí. Vzdelanie a kultúru dostal na starosť Lamís al-Allámí.
Ďalšími členmi nového krízového kabinetu sú Zijád Bandak (miestna samospráva, poľnohospodárstvo), Džamal Bawatna (sociálne otázky), Kamal Chassuna (ekonomika, verejné práce a bytová výstavba), Mašúr abú Dakka (doprava a komunikácie), Chulúd Dajbás (otázky žien a turizmus), Urijád Malchí (rezort informácií a spravodlivosti). Ministerstvo zdravotníctva povedie Fásí abú Mauglí.
Abdal Razák al-Jahjá dostal na starosť ministerstvo vnútra. V sobotu odvolaný palestínsky premiér Ismáíl Haníja z hnutia Hamas vymenil veliteľov bezpečnostných zložiek, ktorí boli lojálni prezidentovi Mahmúdovi Abbásovi.
Nový 12-členný kabinet sa má do budúcnosti ešte rozšíriť, Abbás väčšinou vybral nezávislých technokratov. Kľúčovou úlohou nového kabinetu je nastolenie bezpečnosti a prelomenie medzinárodnej izolácie.
Palestínsky prezident Mahmúd Abbás vydal dnes dekrét, ktorým anuloval zákon o schvaľovaní novej vlády parlamentom. Parlament kontroluje radikálne hnutie Hamas, ktoré vládu označilo za neústavnú. Odvolaný premiér Ismáíl Haníja považuje novú vládu za nelegálnu a trvá na tom, že zostáva pri moci v súlade so zákonom.
Abbás zakázal ozbrojené zložky Hamásu
Palestínsky prezident Mahmúd Abbás v nedeľu vyhlásil, že zakazuje ozbrojené zložky napojené na hnutie Hamás. Abbás to oznámil krátko po tom, čo v Ramalláhu na Západnom brehu Jordánu vymenoval novú vládu na čele s bývalým ministrom financií Salámom Fajjádom. Abbásovi spolupracovníci krátko predtým informovali, že prezident zakazuje Hamás ako taký. Abbás to však neskôr uviedol na pravú mieru a vysvetlil, že mimo zákona postavil len ozbrojené zložky tohto hnutia.
Vládu Ismáíla Haníju prezident rozpustil po krvavých zrážkach v pásme Gazy vo štvrtok a v piatok vymenoval Saláma Fajjáda za premiéra krízovej vlády.Palestínske finančné úrady zmrazili všetky bankové účty, spojené s vládou národnej jednoty. Hamas sformoval svoju prvú vládu na palestínskych územiach po vyhratých voľbách v minulom roku, čo viedlo k medzinárodným sankciám.
V snahe zabrániť rastu násilia a skoncovať s medzinárodnou izoláciou vznikla v marci vláda národnej jednoty. Vo vláde, vedenej Hamasom, boli aj členovia hnutia Fatah, blízkeho prezidentovi Abbásovi.
Medzinárodné spoločenstvo, vrátane blízkovýchodného kvarteta (OSN, EÚ, USA a Rusko), ktoré sa usiluje o mier na Blízkom východe, však svoj postoj ani po vymenovaní vlády národnej jednoty nezmenilo. Kvarteto vydalo v piatok vyhlásenie, v ktorom podporilo Abbásove tohtotýždňové kroky, ale o skončení sankcií sa v ňom v súvislosti s novým krízovým kabinetom nehovorilo.
Izraelské vojská vstúpili do Pásma Gazy
Izraelské vojská v nedeľu vstúpili do palestínskeho Pásma Gazy, ktoré sa za posledný týždeň dostalo takmer úplne pod kontrolu teroristického hnutia Hamás. Presun vojsk do Pásma Gazy potvrdil pre verejnoprávny rozhlas námestník izraelského ministra obrany Efraim Sneh. Povedal však, že ide len o preventívnu operáciu a žiadna ofenzíva proti Palestínčanom momentálne nie je v pláne. Vojská židovského štátu boli podľa Sneha presunuté na územie dvoch bývalých židovských osád na severe Pásma Gazy.
OIC: Rokujte
Organizácia islamskej konferencie (OIC) vyzvala znepriatelené palestínske hnutia Fatah a Hamas, aby riešili vzájomné spory cestou rokovaní.
Generálny tajomník OIC Ekmeleddin Ihsanoglu z Turecka v dnes zverejnenom vyhlásení urgoval dialóg lídrov oboch subjektov. Súčasne vyzval na rešpektovanie ústavnosti a zákonnosti Palestínskej samosprávy, ako aj na zachovanie palestínskych národných inštitúcií.
Vedúci predstaviteľ OIC dôrazne odsúdil obsadenie verejných inštitúcií ozbrojencami a vyzval na zachovanie celistvosti palestínskych území. Zároveň varoval pred ohrozením doteraz vybojovaných práv Palestínčanov v dôsledku ich vnútorných rozporov.
Generálny tajomník OIC zvolal na 20. júna do Džiddy zasadanie osobitného výboru organizácie pre Palestínu, ktorý by mal preskúmať aktuálny vývoj na palestínskych územiach.
OIC združuje 57 členských štátov, ktorým aktuálne predsedá Malajzia.
Autor: ks