Tokio 17. júna (TASR) - Japonsko a USA sa chystajú umožniť súkromným firmám z oboch krajín priamu výmenu informácií o technológiách v sektore obrany. Informovali o tom dnes japonský denník Nikkei.
Nový systém má urýchliť a zefektívniť spoločný výskum a vývoj v oblasti obrany. Po prvý raz ho využijú pri programe protiraketovej obrany, ktorý Tokio a Washington budujú s cieľom odvrátiť potenciálne hrozby zo strany Severnej Kórey.
Podľa správy Nikkei dosiahli USA a Japonsko principiálnu dohodu v máji na stretnutí ministrov obrany a zahraničných vecí vo Washingtone. Oficiálna dohoda sa očakáva neskôr v priebehu tohto mesiaca.
V súčasnosti Japonsko a Spojené štáty podpisujú memorandum o porozumení pre každý spoločný projekt výskumu a vývoja. Informácie medzi firmami prechádzajú len prostredníctvom vlád.
Nový systém umožní firmám uzatvárať dohody o technickej pomoci, ktoré im priamo sprístupnia databázy zmluvnej strany. Takýto proces je potrebný vzhľadom na zvyšujúcu sa komplexnosť výskumu a veľké množstvo informácií, uviedli noviny s odvolaním sa na predstaviteľa ministerstva obrany.
Japonsko urýchlilo budovanie svojej protiraketovej obrany po tom, ako Severná Kórea vlani v júli uskutočnila sériu raketových skúšok. Prvé obranné rakety PAC-3 previezli na vojenskú základňu severne od Tokia v marci.
USA má vlastné rakety PAC-3 na južnom japonskom ostrove Okinawa, v prístave Jokosuka tiež umiestnilo lode s protiraketami SM-3.