Londýn 17. júna (TASR) - Britský premiér Tony Blair prisľúbil vyslanie vojakov do Iraku napriek nespokojnosti s tým, že USA nepripravili dostatočné plány pre obdobie po vojenskom zásahu. Informovali o tom v dnešnom vydaní britské noviny The Observer.
Správa cituje bývalého britského vyslanca v Iraku Jeremyho Greenstocka, podľa ktorého si Blair "trhal vlasy" nad niektorými nedostatkami plánovania stabilizácie a obnovy tejto krajiny.
Greenstock, osobitný zástupca Británie v Iraku v rokoch 2003-04, sa vyjadril pre dokument o Blairovom desaťročí pri moci, ktorý budúci týždeň odvysiela britská televízia Channel 4, uviedol Observer.
Súčasný britský veľvyslanec vo Washingtone David Manning pre dokument povedal, že Blaira veľmi zaujímala otázka povojnového plánovania už v marci 2002, rok pred vojenským zásahom proti režimu Saddáma Husajna.
"Všetky tie otázky potrebovali byť prediskutované," uviedol Manning. "Neznamenalo to, že o nich nepremýšľali, no v tom čase som nevidel známky toho, že ich dôkladne preskúmali a zvážili."
Manning navštívil Washington v marci 2002 na žiadosť Blaira. Po návrate premiérovi zaslal správu s varovaním, že "existuje skutočné riziko, že (americká) vláda podceňuje ťažkosti" v Iraku.
Blairov úrad sa odmietol vyjadriť k dokumentu pred jeho odvysielaním. Hovorca Downing Street uviedol len to, že pri plánovaní pre obdobie po vojne "sme urobili všetko, čo sme mohli, a stáli sme pred náročnou situáciou".
Blair odchádza z funkcie 27. júna. Jeho rozhodnutie pridať sa k Spojenými štátmi vedenému zásahu v Iraku je dominantným a najviac kontroverzným počas desiatich rokov pôsobia na čele vlády. V Iraku zahynulo vyše 150 britských vojakov.
Americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová v dokumente potvrdila, že prezident USA George W. Bush ponúkol Blairovi možnosť prispieť k vojenskému zásahu bez vyslania vojakov. Blair však v reakcii povedal: "Nie, som s vami," uviedol Observer.