Sydney 10. apríla (TASR) - Osídlenie oveľa staršieho dáta, ako sa pôvodne predpokladalo, objavili nedávno vo Východnom Timore austrálski archeológovia, píše austrálska mediálna spoločnosť Australian Broadcasting News.
Na základe rádiokarbónovej analýzy archeologických vykopávok vedci Austrálskej národnej univerzity (ANU) určili pôvod ustríc z jaskyne Lene Hara pri dedine Tutuala vo východnej časti Východného Timoru na obdobie pred 30.000-35.000 rokmi.
Najnovší objav tak prebral prvenstvo predchádzajúcich nálezov z tejto jaskyne, ktorú prebádal už v rokoch 1966-67 študent ANU Ian Glover.
Rádiouhlíková analýza vtedy určila vek nálezov kostí obrovských potkanov a kamenných nástrojov na 13.000 rokov. Vedci ANU Susan OConnorová a Matthew Springs, ktorí sa podieľali na väčšine výskumu tejto archeologickej lokality, nemohli však vo svojej práci pokračovať kvôli okupácii Východného Timoru Indonéziou.
Až keď obyvatelia Východného Timoru nedávno hlasovali za svoju nezávislosť, mohli sa učenci opäť tešiť z možnosti sledovať cestu predchodcov obyvateľov Austrálie predtým, než vstúpili na austrálsky kontinent.
Nové určenie veku za pomoci rádiokarbónovej metódy posunul časový pôvod nájdených ulít mäkkýšov bližšie k prvým známym sídliskám v Austrálii, než ktorýkoľvek predchádzajúci nález vo Východnom Timore. Podľa Matthewa Springsa bol Timor pravdepodobne odrazovým mostíkom predkov austrálskych aborigénov počas ich pohybu z Ázie na austrálsky kontinent.
"Pôvodne sme si mysleli, že jaskyňa nie je až tak stará, že má možno iba 8000 rokov, a boli sme prekvapení, keď sme dostali výsledky určenia veku, hovorí Springs a dodáva, že "údaje z Lene Hara nám ukazujú, že sme priamo na stope prvých ľudských obyvateľov Východného Timoru, ktorí sú možno predchodcami prvých Austrálčanov. Chceme sa vrátiť na miesto nálezu v júli tohto roku, aby sme pokračovali v našom výskume raných osídlení".