Varšava 15. júna (TASR) - Poľský premiér Jaroslaw Kaczynski dnes potvrdil nesúhlas s navrhovanými zmenami hlasovacieho systému, ktorý obsahuje návrh ústavnej zmluvy Európskej únie. Zopakoval, že jeho návrh je už kompromisom.
Kaczynski po stretnutí so španielskym premiérom Josém Luisom Rodríguezom Zapaterom uviedol, že Poľsko nie je ochotné ustúpiť v spore okolo systému hlasovania.
"Považujeme ústavu za mimoriadne dôležitú," povedal Kaczynski s pripomienkou, že bude formovať úniu v budúcich rokoch. "A z tohto dôvodu sa domnievame, že musí byť prijatá demokratickým spôsobom."
Snaha Nemecka o dosiahnutie dohody na hlavných prvkoch budúcej "ústavy" EÚ podnietila ostrú diskusiu pred blížiacim sa summitom únie. Berlín požaduje, aby sa rozhovory o novom dokumente, ktorý sa už nebude volať ústava, uzavreli do konca roka.
Zapatero vyjadril presvedčenie, že riešenie sa na summite nájde. "Bude to ťažké, no myslím si, že my všetci máme odhodlanie dosiahnuť dohodu, pretože Európa potrebuje impulz na ďalší rozvoj," povedal španielsky premiér, ktorý pred cestou do Poľska navštívil Berlín.
Postoj Poľska je vnímaný ako hlavná prekážka rozhovorov o zmluve, ktorá by reformovala inštitúcie únie a zefektívnila jej fungovanie po rozšírení. Varšava totiž pohrozila vetovaním diskusie, ak lídri EÚ nebudú súhlasiť s tým, aby sa rokovalo aj o jej návrhu na nový systém hlasovania.
Podľa Poľska navrhované pravidlá obmedzia vyjednávacie možnosti jednotlivých štátov únie v prospech veľkých krajín ako je Nemecko. Nový systém vyžaduje, aby sa rozhodnutia EÚ prijímali dvojitou väčšinou - teda so súhlasom najmenej 55 percent členských štátov únie zastupujúcich najmenej 65 percent populácie EÚ.
Varšava navrhuje, aby bol systém hlasovania postavený na matematickej kalkulácii založenej na vzťahu medzi počtom obyvateľov jednotlivých krajín k ich rozlohe, čo by zvýhodnilo stredne veľké krajiny ako je Poľsko.
Návrh poľskej vlády dnes podporil poľský parlament v nezáväznej rezolúcii, ktorý prijal drvivou väčšinou hlasov.