Podľa dnešného vydania rakúskeho denníka Kurier by skládky mohli súvisieť s nelegálnymi transportmi odpadu na Slovensko, ktoré slovenská polícia zachytila koncom mája.
V okolí mesta Eisenstadt dnes nariadili kontrolu odpadu, haly s približne 200 tonami odpadu musia byť vyprázdnené, uvádza agentúra APA. Nariadenie o vyprázdnení hál dostanú kompetentní v pondelok. Podľa úradov nehrozí kvôli odpadu nijaké nebezpečenstvo.
Slovenská Colná správa zadržala dva kamióny z Rakúska 25. mája v bývalom kameňolome pri Dubnici nad Váhom. Vodiči nevedeli predložiť povolenie na dovoz odpadu príslušného orgánu životného prostredia. Tovar údajne naložili v Rakúsku a mali ho priviezť príjemcovi na Slovensko.
Okrem plastových fliaš a bežného komunálneho odpadu sa na korbe nachádzal aj nebezpečný nemocničný odpad. Našli sa transfúzne vaky, injekčné striekačky či gumené rukavice.
Podľa Mária Kerna z oddelenia environmentálnej kriminalistiky Prezídia Policajného zboru SR boli dva zadržané kamióny s nebezpečným odpadom iba prvým nákladom, ktorý sa mal nelegálne doviezť na Slovensko.
Kern tiež uviedol, že kamióny priviezli iba prvú časť zo 400-tisíc ton odpadu, o čom existujú dôkazy. "Takáto trestná činnosť nie je náhodná, nevykonávajú ju jednotlivci, ale ide o organizovanú trestnú činnosť za účelom zisku," povedal Kern.
Doteraz zaznamenali na Slovensku tri nezákonné prepravy odpadov. Dva náklady smerovali k nám z Rakúska, jeden zo Slovinska.
Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) zaznamenala aj nelegálny vývoz odpadu slovenskej firmy do Českej republiky (ČR), za ktorý firma dostala pokutu. V súčasnosti firma vyváža tento odpad do ČR legálne.
V roku 2007 sa vydalo na Slovensku 60 povolení na dovoz odpadov za účelom zhodnotenia, čo predstavovalo okolo 350-tisíc ton odpadov. Na zhodnotenie sa k nám najčastejšie dovážajú platy plasty, papier, sklo a kovy.