Brusel 15. júna (TASR) - Zasadnutie ministrov obrany Severoatlantickej aliancie, ktoré sa dnes skončilo v Bruseli, ukázalo správnosť postoja Slovenska k otázke protiraketovej obrany. Uviedol to dnes šéf slovenského rezortu obrany František Kašický, podľa ktorého sa o tejto problematike nedá hovoriť bez toho, aby sa o nej rokovalo na pôde NATO a Európskej únie a zároveň v úzkej spolupráci s Ruskom.
"Potvrdilo sa to, čo sme tvrdili, že je potrebné túto diskusiu preniesť na platformu Severoatlantickej aliancie a EÚ a využiť mechanizmus, ktorý tu existuje - to znamená Radu NATO-Rusko - na diskusiu o týchto otázkach," konštatoval Kašický.
V reakcii na zámery USA rozmiestniť zariadenia protiraketového štítu v Českej republike a v Poľsku sa ministri v Bruseli dohodli na tom, že experti aliancie preskúmajú politický a vojenský dopad týchto amerických plánov na vlastné zámery aliancie v tejto oblasti. Analýza by mala byť dokončená vo februári a následne sa ňou bude zaoberať aliancia na summite v apríli budúceho roka v Bukurešti.
Slovenský minister víta vypracovanie takejto analýzy, pretože otázka sa tak nerieši len na bilaterálnej úrovni medzi USA a Českou republikou, resp. medzi USA a Poľskom, ale presúva sa na pôdu aliancie, kde sa k nej môžu vyjadriť všetky členské štáty. Takisto sa debata dostáva na úroveň rokovaní aliancie s Moskvou.
"Minimálne tu nastáva posun v tom, že už to nie je len otázka bilaterálnej spolupráce ČR a Poľska (s USA), pretože ak ide o bilaterálnu spoluprácu, tak tam sme vôbec nemali možnosť sa vyjadriť, ani nikto nežiadal stanoviská, zatiaľ čo na pôde aliancie sa môžeme k tomu postaviť," tvrdí Kašický.
Pri riešení takýchto otázok je podľa neho veľmi dôležitý dialóg a to taký, ktorý sa vedie vopred so všetkými krajinami, ktorých sa to môže týkať.
"V prípade že ide o otázky bilaterálneho charakteru, ktoré majú dopad na európsku bezpečnosť, je podľa môjho názoru vhodný včasnejší dialóg aj s tými krajinami, ktorých sa to môže potenciálne týkať, a to je Ruská federácia," pripomenul Kašický.
Ministri diskutovali aj o otázke síl rýchlej reakcie NATO. SR podľa ministra prispela k tomu, aby sa presadil model spoločného financovania týchto jednotiek. Približne o mesiac by mal byť pripravený konkrétny návrh, ktorý sa následne bude diskutovať na ministerskej a expertnej úrovni.
"Na budúci rok by sme mali nasadiť jeden z najväčších kontingentov. Takéto vyslanie je finančne pomerne náročné a z nášho pohľadu je veľmi dôležité, aby sa našiel spôsob financovania tak, že sa na tom bude podieľať aj SR aj NATO," dodal minister.