Brusel 15. júna (TASR) - Severoatlantická aliancia dnes vyhlásila, že vojaci NATO pôsobiaci v Kosove budú rázne reagovať na prípadné občianske nepokoje alebo provokácie v odštiepeneckej juhosrbskej provincii.
"NATO nebude tolerovať žiadne hrozby pre bezpečné a isté prostredie v Kosove a bude reagovať rýchlo a rázne," uviedli ministri obrany členských krajín v záverečnom vyhlásení po skončení dvojdňového stretnutia v Bruseli.
Kosovskoalbánski politici v minulosti varovali, že odkladanie rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, na základe ktorej má Kosovo získať nezávislosť, by mohlo viesť k násilným protestom.
Hovorca NATO James Appathurai vyhlásil, že aliancia podporuje návrh osobitného vyslanca OSN Marttiho Ahtisaariho - známy ako Plán A - a varoval, že odklady by mohli prehĺbiť rozdiely v postojoch 26 členských štátov.
"Nik si neželá situáciu bez rezolúcie Bezpečnostnej rady, keďže by to vyvolalo riziko nezhôd v rámci Európy a možno aj v rámci NATO," povedal novinárom. "Preto si všetci želajú Plán A. Potrebujeme politickú cestu, ktorá v tejto otázke zaistí jednotu Európskej únie a NATO," dodal Apparhurai.
Rokovania BR o kosovskej rezolúcii sú zablokované kvôli odmietavému postoju Ruska k nezávislosti regiónu. Moskva žiada pokračovanie rokovaní medzi Belehradom a Prištinou a pohrozila, že bude vetovať riešenie, ktoré nezohľadní aj záujmy Srbska. Bezpečnostná rada ešte nestanovila termín hlasovania o kosovskej rezolúcii, ktorá má vychádzať z odporúčania osobitného vyslanca OSN Marttiho Ahtisaariho. Fínsky exprezident pre Kosovo navrhol nezávislosť pod medzinárodným dozorom.
Na zachovanie pokoja dnes v Prištine vyzval kosovský vyslanec USA Frank Wisner, ktorý pripustil možnosť, že rokovania o budúcnosti Kosova budú trvať dlhšie, ako sa očakávalo. Zároveň ale zdôraznil, že Kosovo nakoniec nezávislosť získa.
Polícia OSN vo februári v Prištine zastrelila dvoch účastníkov demonštrácie za nezávislosť Kosova, keď sa dav pokúsil preraziť bezpečnostný kordón a pochodovať k vládnej budove. V marci 2004 počas vlny protisrbských násilností zahynulo 19 ľudí.
Západné krajiny nezávislosť Kosova podporujú, Rusko však podporuje Srbsko a tvrdí, že samostatnosť Kosova by vytvorila nebezpečný precedens pre iné odštiepenecké regióny.
Otázka budúceho štatútu Kosova zhoršila vzťahy medzi Moskvou a Washingtonom, tiež vyvolala spory v rámci EÚ a NATO, keďže kosovského príkladu sa obávajú aj niektoré európske krajiny s domácimi secesionistickými hnutiami.