Priština 15. júna (TASR) - Americký vyslanec pre Kosovo Frank Wisner dnes nadniesol možnosť pokračovania rokovaní o štatúte regiónu medzi Srbmi a kosovskými Albáncami, čím naznačil ďalší odklad riešenia budúcnosti odštiepeneckej provincie.
Wisner počas návštevy v Prištine zároveň vyzval Kosovčanov, aby zachovali pokoj a disciplínu, keďže cesta k nezávislosti trvá dlhšie, ako sa očakávalo.
"Je veľmi dôležité zachovať pokoj a disciplínu, ktoré boli pre Kosovo a jeho lídrov charakteristické v uplynulých mesiacoch. Spoliehame sa na nich, že na ceste Kosova k nezávislosti zachovajú jednotu úsilia a budú spolupracovať v partnerstve s medzinárodným spoločenstvom," vyhlásil Wisner na tlačovej konferencii po stretnutí s prezidentom Fatmirom Sejdiuom a tímom kosovských vyjednávačov. Na programe má aj stretnutie s premiérom Agimom Cekuom.
Rusko, spojenec Srbska, pohrozilo, že v Bezpečnostnej rade OSN bude vetovať rezolúciu o nezávislosti Kosova, ktoré je pod správou Spojených národov od júna 1999, keď NATO náletmi na Juhosláviu zastavilo konflikt medzi kovoskoalbánskymi separatistami a jednotkami Belehradu. Moskva sa zasadzuje za pokračovanie rokovaní medzi Belehradom a Prištinou a tvrdí, že podporí len riešenie prijateľné aj pre Srbsko. Obojstranne prijateľná dohoda je však podľa pozorovateľov nemožná.
"Hovorili sme o možnosti prijatia rezolúcie, súčasťou ktorej by mohlo byť obdobie ďalšej diskusie o štatúte," povedal Wisner. Ako dodal, žiadne závery ešte neprijali. Podľa Wisnera cieľom prípadných ďalších rozhovorov by bolo "dokázať, že sa vyčerpalo všetko úsilie pri hľadaní dohody o štatúte".
"Proces dosahovania nezávislosti trvá dlhšie, ako by sa vám alebo nám, Američanom, páčilo. Dôležité však je, aby sa vaša nezávislosť dosiahla na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorá vytvorí podmienky pre uznanie a otvorí dvere pre vaše prijatie do NATO a EÚ," uviedol Wisner. Ako dodal, USA budú vyvíjať silný tlak na dosiahnutie rýchleho riešenia, nepovedal však, ako dlho by mohli rozhovory trvať. "Nemôžem vám dať presný dátum," povedal.
Vyhláseniu Wisnera predchádzali nedávne vyjadrenia európskych diplomatov, že kvalita riešenia je dôležitejšia ako okamžitá akcia.
Základom pre plánovanú rezolúciu BR má byť plán osobitného vyslanca OSN Marttiho Ahtisaariho, ktorý pre Kosovo navrhol nezávislosť - spočiatku pod medzinárodným dozorom. Ahtisaari plán predložil po viac ako roku sprostredkovania rozhovorov medzi Belehradom a Prištinou, ktoré však neviedli k zblíženiu postojov.
Západné krajiny podporujú Ahtisaariho návrh a predstavitelia USA v minulosti vyhlásili, že nezávislosť Kosova uznajú aj bez rezolúcie OSN. Vyhlásenie kosovskej samostatnosti bez rezolúcie OSN by však mohlo podľa expertov vyvolať rozkol v EÚ. Mohlo by sa stať, že niektoré krajiny únie - ktorá má od OSN prevziať kľúčovú rolu v Kosove - by nový štát bilaterálne neuznali. V diplomatických kruhoch zazneli aj varovania, že v prípade vyhlásenia samostatnosti bez rezolúcie BR by Kosovo namiesto "nezávislosti pod dozorom" získalo "nezávislosť bez dozoru".
Srbsko nezávislosť Kosova rozhodne odmieta s tým, že by išlo o porušenie medzinárodného práva. Provincii ponúka maximálnu mieru autonómie. Kosovskí Albánci, ktorí tvoria 90 percent dvojmiliónovej populácie provincie, však trvajú na nezávislosti a sú čoraz netrpezlivejší. Panujú obavy, že odďaľovanie riešenia by mohlo vyvolať nové násilnosti.